F Mogelijk weer acties in Polen Over uitwijzing papoea Landsadvocaat wekt boosheid Kamerlid Veronica vraagt B-status aan Minder overslag in Rotterdamse haven Opvarenden van jachtje gered President Senegal legt functie neer tegen fusie van Nedlloyd-KNSM Damiate Pers Justitie bestelt 1500 Volvo’s achtergrond gaat te traag” Senghor: Een „Frans” staatshoofd in Afrika „Uitvoering van akkoord Gdansk Aanvoer van ruwe olie omlaag vlucht uit land Vervoersbonden Umuider Courant Guerrilla-macht Ei Salvador Protest Nederland tegen uitwijzing zeven Haïtianen worden geformuleerd was vanmorgen nog niet bekend, maar volgens het minis terie in Den Haag zal het niet gaan om een „routine-handeling”. De zeven uitgewezen Haïtianen hebben op grond van humani taire overwegingen van de Antilliaanse regering een toeristenvisum gekregen. In Willemstad wordt verwacht dat de zeven binnenkort door zullen reizen naar Vene zuela om daar politiek asiel te vragen. 9 „IA NSZZH WOENSDAG 31 DECEMBER 19 80 BINNEN* EN BUITENLAND W PR( f f f fl t 1 (Vs UI Hooi ten reed ke p recti ergs' rug ven heef toe eersr gent te 1 heef het zouc onts moe tot c al g de 1 vanj C de! mi mi ge: sta lij] KI gis Vit KI fee tw iei (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU-GDANSK-PRAAG. De Poolse onafhankelij ke vakcentrale Solidariteit is zeer ontevreden over de uitvoe ring van de akkoorden van Gdansk die eind augustus werden gesloten tussen stakende arbeiders en de Poolse regering. De regering houdt de zaak op, aldus Solidariteit. f Een beeld (Door Ronald Frisart) 17,00 17,26 f 165,00 Het Poolse hooggerechtshof heeft zoals bekend gisteren een beslissing uitgesteld over de vraag of de onafhankelijke vak bond van boeren geregistreerd kan wor den. Als motief voor het uitstel voerde het hooggerechtshof aan dat er tijd nodig is voor het vertalen van bepaalde documen ten. De president van het hof, Antoni Filcek, verdaagde de zitting en liet weten dat de datum van een nieuwe zitting later bekend zal worden gemaakt. De drie leiders van Solidariteit, Walesa, Gwiazda en Glys, hebben onder meer hierover besprekingen gevoerd met de minister van Buitenlandse Zaken, Czyrek, en met vice-premier Jedinak, die verant woordelijk is voor.de uitvoering van de akkoorden van Gdansk. Keulen bekendgemaakt. De functionaris verklaarde dat de visakantoren kort voor Kerstmis de instructie hebben gekregen geen visa meer te verlenen aan in Polen geboren personen „vanwege de proble- men in Polen”. LELYSTAD (ANP). De rijkspolitie te water uit Lelystad heeft vanmorgen vroeg vier opvarenden van boord gehaald van een jachtje dat eerder op de avond vast liep op een muur rond het eilandje Pam pus in het IJ-meer. Volgens een woordvoerder van de rijks politie was geen van de opvarenden ge wond. Over hun identiteit konden nog Het Rotterdamse stukgoedbedrijf Mül- ler-Thomsen (1300 werknemers) zal de ko mende maanden proberen nieuwe lading aan te trekken. Dit moet het verlies com penseren van 210.000 ton bananen, die het Amerikaanse bedrijf United Brands Con tinental (UBC) daar momenteel jaarlijks overslaat, maar vanaf 1 april in Antwer pen wil onderbrengen. Müller-Thomsen wil tevens proberen de overeenkomst met UBC nog tot 1 juni te laten doorlopen. Dit heeft de directeur van het Rotterdamse stukgoedbedrijf W. P. Mouton, gisteren aan de Vervoersbonden FNV meegedeeld. De bonden vrezen dat na het de afgelopen zomer al aangekondigde maar nog onze kere ontslag van 253 werknemers nog eens 250 arbeidsplaatsen op de tocht ko men te staan. te overleggen over verschillende invoe ringsdata voor radio en televisie. Een aantal Poolse non-conformistische schrijvers is opgenomen in het bestuur van de nationale schrijversbond die se dert zondag in Warschau in congres bij een is. Voorzitter is Jozef Szczepanski, die lid is van de redactie van een onafhanke lijk katholiek weekblad van Krakau. Tsjecho-Slowakije verleent geen visa meer aan Polen, zo heeft een functionaris van het Tsjechoslowaakse visakantoor in Volgens een vooraanstaand lid van het presidium van Solidariteit, mevrouw An na Walentowicz, zal de vertraging in de uitvoering van de Gdansk-akkoorden So lidariteit wellicht tegen haar wil in dwin gen opnieuw stakingen uit te roepen. Hier over zal de komende maand meer bekend worden. Over het verloop van de besprekingen is niet veel bekend, maar zeker is dat drie punten aan de orde zijn geweest. Ten eerste de politieke gevangenen. Gesteld is dat de elf mensen die gevangen zitten, moeten worden vrijgelaten. In de tweede plaats is bezwaar aangetekend tegen het verbod om de film Robotnici 1980 in rou latie te brengen. De film is een documen taire, gemaakt door de bekende regisseur Andrzej Wajda tijdens de staking in au gustus. Het derde onderwerp dat tijdens de besprekingen aan de orde is geweest, betreft de moeilijkheden die leden van Solidariteit ondervinden als ze door vak bonden uit andere landen worden uitge nodigd. BEZORGKLACHTEN: uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023-319053 maandag t/m vrijdag zaterdags ADVERTENTIES: telefoon 023-319053 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend: telefoon 023-319272 van 18.30-19.00 uur van 11.30-12.30 uur DAKAR (Reuter). Leopold Sédar Senghor is vandaag afgetreden als presi dent van Senegal, zo is officieel bekendge maakt. Senghor heeft Senegal geregeerd sinds het land twintig jaar geleden onaf hankelijk werd van Frankrijk. Volgens de grondwet zal de 74-jarige president opgevolgd worden door pre mier Abdou Diout die morgen zal worden beëdigd. In 1983 zullen er presidentsver kiezingen worden gehouden 1 let ru óp Uil V€ ik’ za; scl on na ste Ar ell m< Wa hij W£ St€ alc in tei de Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023-319053 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Justitie zal bij Volvo Car BV in Hel mond een order plaatsen voor 1500 au to’s van het type 343L. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van morgen medegedeeld. De Volvo’s moe ten de personenauto’s, die thans bij de rijkspolitie in gebruik zijn, vervangen. De levering wordt uitgesmeerd over vijf jaar. Zoals bekend maakte de leiding van het in moeilijkheden verkerende Volvo Car drie weken geleden een reorganisa tieplan bekend, dat het verlies van 1200 arbeidsplaatsen inhield, waarvan 900 door gedwongen ontslagen. Kort na het bekend worden van dit plan verklaarde minister Van Aardenne van Economi sche Zaken dat de overheid bij Volvo Car „een miljoenenorder” zou plaatsen. scl jlie jar gei dij da; zot de grote voorraadvorming van ruwe olie in Rotterdam heeft de aanvoer iets ver minderd. De totale resultaten van dit jaar liggen volgens de havenwethouder echter nog steeds op een hoog niveau en zijn niet ver verwijderd van het recordjaar 1973, toen in de Rotterdamse haven 300 miljoen ton goederen werd afgehandeld. Een heroriëntatie in de oliesector heeft volgens Riezenkamp geleid tot „giganti- (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De totale overslag in de Rotterdamse haven is met 5,2 procent teruggelopen van 292 miljoen ton vorig jaar naar 277 mil joen ton dit jaar. Rotterdam heeft zich daarom tot de rege ring gewend om deze aan te spreken op haar verantwoordelijkheid voor met na me infrastructurele problemen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring zal bij monde van haar ambassadeur in Jamaica protesteren tegen de deporta tie van een zevental journalisten uit Haïti, zo deelde een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken vanmor gen desgevraagd mee. De regering van de Nederlandse Antil len heeft om een krachtig Nederlands protest verzocht nadat het personeel van een Antilliaans vliegtuig op eerste kerst dag door de Haïtiaanse militairen was gedwongen zeven uitgewezen Haïtianen mee te nemen naar Curaêao. Hoe krachtig het schriftelijk protest zal sche investeringen” in de petrochemische industrie. In de loop van het afgelopen jaar hebben bedrijven als Esso, Shell, Gulf en Oxirane investeringsplannen voor de Rijnmond bekendgemaakt, waar mee zo’n 8 miljard gulden gemoeid is. Die investeringen bieden volgens de ha venwethouder echter geen oplossing voor grote sociaal-economische problemen zo als de sterk toenemende werkloosheid. Sommigen prijzen hem omdat hij Se negal altijd betrekkelijk gematigd re geerde, althans vergeleken met de zeer ondemocratische staatshoofden Moboe- toe in Zaïre en Hassan in Marokko. Met deze twee heeft Senghor overigens wel steeds vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. Anderen verweten en ver wijten hem dat hij ondemocratisch en soms zelfs semi-dictatoriaal optrad, een verwijt dat zeker niet geheel uit de lucht is gegrepen. Senghors ondemocratische trekken zijn eerder deze maand opnieuw scherp gekritiseerd door de (enige) drie officieel erkende partijen van Senegal. Ze wer pen Senghor voor de voeten dat hij af treedt voordat zijn ambtstermijn is ver streken. Bij de grondwetswijziging van 1976 werd bepaald dat de president, wanneer hij tijdens zijn ambtstermijn overlijdt of aftreedt, wordt opgevolgd door de premier, in dit geval door Abdou Diouf, een politieke vriend van Senghor, die al tien jaar minister-president is. Voor 1976 bepaalde de grondwet dat binnen zestig dagen na het aftreden van de president verkiezingen moesten wor- Allerlei wetten die vóór 1 januari zou den moeten zijn aangenomen, zoals de arbeidswet, waarin de vrije vakbond offi cieel wordt geregeld, en de wet op de censuur, zijn nog steeds niet aan het parle- r ent voorgelegd. Vooral het feit dat er na de akkoorden van Gdansk opnieuw arres taties zjjn verricht, heeft veel kwaad bloed gezet. De landsadvocaat deed zijn uitspraak tijdens het kort geding gisteren voor de rechtbank in Assen in verband met de dreigende uitwijzing van de papoea. Nijhof meent dat de vreemdelingen dienst ingeval van uitwijzing op 2 januari zou handelen in strijd met een met hem gemaakte uitspraak. Ik heb bedongen dat Aringaneng in ieder geval tot 5 januari in Nederland mag blijven, aldus het Kamer lid. Dat is de dag waarop staatssecretaris Haars van Justitie van vakantie terug keert. Nijhof wil dan een onderhoud met haar hebben. Volgens de Nederlandse ambassade in Jakarta hoeft Jacob Aringaneng bij terug komst in Indonesië niet bang te zijn voor straftnaatregelen van de Indonesische re gering. Dat stelde landsadvocaat mr. A. L. C. M. de Jongh tijdens het kort geding. Het lidmaatschap van het bevrijdingsle ger van West-Irian, Operasi Papua Merde- ka (OPM), zal volgens de landsadvocaat niet gevaarlijk zijn na eventuele uitzet- (Van onze redactie binnenland) ASSEN, DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid voor DS’70, R. Nijhof, is boos op de landsadvocaat, die gisteren stelde dat de papoea Jacob Aringa neng wat de regering betreft vrijdag naar Indonesië moet worden gestuurd. Dit komt met name doordat er ruim 17 procent minder ruwe olie werd aan- en afgevoerd. De ruwe olie maakte in het afgelopen jaar nog de helft van de totale overslag uit. Dit maakte de Rotterdamse havenwethouder J. Riezenkamp vanmid dag bekend op de oudejaarsbijeenkomst van de Havenvereniging Rotterdam. In de meeste andere sectoren (ertsen, kolen, stukgoed) werd een behoorlijke vooruit gang geboekt. De Westeuropese landen hebben het af gelopen jaar met succes geprobeerd het olieverbruik te verminderen. Dat liep met 6 procent terug, aldus Riezenkamp. Ook ting. Er zouden hoogstens „maatschappe lijke repercussies” kunnen volgen, aldus mr. De Jongh. Mr. L. T. G. van Engelen, de advocaat van Aringaneng, zag de gevaren van de gdwongen terugkeer wel. De Indonesi sche regering voert een waar schrikbe wind in het voormalige Nieuw-Guinea. Duizenden papoea’s zijn uitgemoord. Iedereen die maar in de verste verte ver dacht wordt van activiteiten voor de OPM, wordt zonder meer opgepakt. Dat hangt ook Jacob boven het hoofd, als hij wordt uitgewezen”. Jacob Aringaneng kwam op 15 juni 1978 in Nederland aan. Hij trok in bij zijn ouders, die sinds 1962 in Hoogeveen wo nen. Pas dit jaar vroeg hij politiek asiel aan, nadat verzoeken om een verblijfsver gunning wegens familiehereniging en stu dieredenen waren afgewezen. Hij werd door justitie niet erkend als politieke vluchteling en op 23 december werd hij gearresteerd. van de betoging van boeren gistermorgen voor het Hooggerechtshof in Warschau. Zij kregen zoals bekend te horen, dat een besluit over hun onafhankelijke vakvereniging is uitgesteld. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De Veronica Omroep Organisatie (VOO) heeft gistermiddag de minister van CRM officieel verzocht om wijziging van haar status van C-omroep naar B-omroep. Dit is gebeurd op basis van het ledental van 317.283, waarvan bij controle door een registeraccountant 309.299 leden de verplichte contributie bleken te hebben betaald. De VOO heeft de minister verzocht om zendtijduitbreiding per 1 oktober 1981. Wanneer dit echter om technische rede nen onmogelijk is, dan is Veronica bereid 65,00 246,00 0,80 om aanvaardbaar te zijn als lid van de Socialistische Internationale. Dat lid maatschap verwierf zijn (zich sociaal democratisch noemende) partij inder daad in 1976 en Senghor werd onmiddel- Ijjk tot een van de vice-voorzitters van deze internationale organisatie gekozen. In het interview met het Franse dagblad Le Monde, waarin hij zijn aftreden eer der deze maand al aankondigde, liet Senghor weten dat hij zich nu wil inzet ten voor het van de grond brengen van een Afrikaanse Socialistische Internati onale. Zjjn bekendheid over de hele wereld geniet Senghor echter niet zozeer van wege zjjn zuiver politieke activiteiten, alswel dankzij de onder meer door hem geformuleerde négritude. Dat begrip omschrijft hjj zelf als „het geheel van waarden van de zwarte wereld; van de gehele zwarte wereld, zowel die in Afri ka, als die in de diaspora”, dat wil zeg gen bijvoorbeeld ook de wereld van de zwarte bevolking in de Verenigde Staten. Toen Senghor, die bekend staat als een voorvechter van het Franse cultuur goed in Afrika en daarom door vele Afrikanen wordt beschouwd als een neo-koloniale figuur, in zjjn jeugd in Parjjs ging studeren, bekroop hem, net als dat mat wie andere studenten uit het Gisteren overlegde de raadsman van de boeren, Stanislaw Szczuka, het hoogge rechtshof een internationale conventie uit 1966 van de Verenigde Naties over politie ke en burgerrechten, waarin regeringen de aanbeveling wordt gedaan kleine zelf standige agrariërs het recht te verlenen om vakbonden te vormen. „Platteland- solidariteit” had de conventie naar de mening van de rechters te vrij vertaald, waarop besloten werd dat er een officiële vertaling moest komen. geen mededelingen worden gedaan. Het jachtje zit nog steeds vast bij de muur. De woordvoerder zei dat in de streel van Chalatenango, waar de zwaarste ge vechten hebben gewoed, de laatste haar- den van verzet werden opgeruimd, mai dat van vechten van de kant van de guei rilla’s geen sprake meer was. De gevec ten met de opstandelingen zouden volger; de legerwoordvoerder aan 65 guerrilla strijders en 6 regeringsmilitairen het k ven hebben gekost. Het brede oppositiefront FDR gaf giste ren een geheime persconferentie waan; werd gesteld dat alles klaar is voor het „beslissende offensief’. Volgens het FDï probeert de junta van christen-demo® ten en militairen „beslissende offensieven te verzinnen om daarna te doen geloven dat zij het gewapende volk heeft ver slagen”. Ondertussen meldt het Franse perste reau AFP vanuit Washington dat het ui betrouwbare bronnen heeft vernomen dat de regering-Carter de mogeljjkheid bestu deert nog vóór de machtsoverdracht vol gende maand aan Ronald Reagan voor twaalf miljoen gulden aan wapens en heli kopters naar El Salvador te sturen. Kolo nel Ricardo Pena, de leider van de „schoonmaakoperatie” in Chalatenango had zondag aan journalisten ter plekke verklaard dat hij „minstens tien helikop ters en twintig radiozenders” nodig had „om spoedig een einde te kunnen maken aan de guerrilla” in de aan Honduras grenzende provincie Chalatenango. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De meesten vat de 1500 guerrillastrijders wier offensief r het noorden van El Salvador tot staan t gebracht, zjjn ontsnapt naar Hondu® Dit heeft een legerwoordvoerder in d( hoofdstad San Salvador gisteren bekend gemaakt. ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) VIA BEZORGER: per kwartaal per jaar per maand, uitsluitend bank of giro-incasso per kwitantie, incl. incassokosten VERZENDING PER POST: per kwartaal per jaar LOSSE NUMMERS, afgehaald BUITENLAND per kwartaal 49,10 193,70 Rob Out deelde gistermiddag mee spoe dig een reactie van de minister te ver wachten. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 en 10519 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ROTTERDAM (ANP). De Vervoer;- bonden FNV wijzen de voorgenomen fu sie tussen de scheepvaartbedrijven Nedl- loyd en KNSM af. Slechts indien Nedlloy; onder meer afziet van de 270 ontslagen dit uit de fusie zouden moeten voortvloeia, zijn de bonden bereid hun mening te her zien. Dan zou Nedlloyd ook garanties moeten geven voor de werkgelegenheid bij alle over te nemen KNSM-bedrjjven. De vervoersbonden stellen verder ais voorwaarde, om eventueel tot een positief advies te komen, dat de integratie tusser de bij de fusie betrokken bedrijven niet direct maar geleidelijk ingevoerd wordt Zo zal de Koninklijke Hollandse W pas geïntegreerd mogen worden indier een volledige containerisatie van de vaar op Zuid-Amerika zichtbaar wordt, ver moedelijk in 1984 of 1985, zo verwachter de Vervoersbonden FNV. Tot die tijd moet de Hollandse Lloyd haar hoofdzake lijk conventioneel stukgoed kunnen blij ven vervoeren. Nedlloyd moet volgens de Vervoersbon den FNV ook garanties geven voor het ladingpakket van de huidige KNSM-be- drijven, zowel in Amsterdam als Rot terdam. Nedlloyd zal op vijf januari beslissen of de fusie wordt doorgezet. Franse imperium het geval was, het ge voel van ontworteld zijn. Dat inspireer de hem samen met de uit Frans Guya na afkomstige auteur Leon-Gontran Da mas en de op Martinique geboren dich ter Aimé Césaire tot de négritude, die in de eerste plaats de bedoeling had de zwarten bewust te maken van de eigen voedingsbodem Ze baseerden zich daar bij met name op de theorieën van de Duitse volkenkundige Frobenius, die sprak over een „cultuur van het zintuig- lijke, het werkelijke en de intuïtie”, in tegenstelling tot de veel rationeler inge stelde Westeuropese cultuur. Senghor bleef echter niet stilstaan bij de négritude, maar zocht nauwe banden met de arabische wereld. Hjj wilde de arabische cultuur met de négritude sa mensmelten tot wat hjj Africanité noemt. Zjjn uiteindeljjke doel heeft hjj als volgt onder woorden gebracht: „Het humanisme van de twintigste eeuw kan niets anders zjjn dan een universele, wereldomspannende beschaving. Die wordt armer wanneer daaraan één en kele waarde van enig volk, van enig ras of van enig werelddeel ontbreekt.” Ondanks alle (terechte) politieke be zwaren tegen Senghor, kan niet worden ontkend dat hij altjjd een hooggestemd en oprecht ideaal nastreefde. Enige ja- ren geleden werd daarom door een an der Afrikaans staatshoofd over hem ge zegd: „Europa heeft Marx, Azië heeft Mao en Afrika kan er trots op zijn Seng hor te hebben”. Het is wat wrang dat het staatshoofd dat die woorden, sprak uit gerekend president Moboetoe was, die Zaïre tot op de huidige dag nu niet bepaald vlekkeloos regeert. Vandaag is Leopold Sédar Senghor afgetreden als president van de West- afrikaanse republiek Senegal, na dat ambt twintig jaar lang te hebben bekleed. Senghor staat over de hele wereld bekend als een van de beste hedendaagse Afrikaanse dichters, terwijl de négritude, die hieronder nog aan bod komt, onverbrekelijk met zijn naam is verbonden. tjjen heeft Senghor nu zijn ambtster mijn niet volgemaakt omdat hij er niet zo zeker van is dat zjjn kroonprins, Di ouf, de presidentsverkiezingen zou kun nen winnen. De hier genoemde grondwetswijziging is er slechts een van de vier die geduren de Senghors bewind werden doorge voerd. Direct na de onafhankelijkheid van Frankrijk in 1960 kende Senegal een soort parlementair stelsel met twee per sonen die alle macht in handen hadden en die tot dezelfde partij behoorden: de president en de premier. Vanaf 1963 is er sprake van een presidentieel systeem, waarbjj Senghor aan het parlement geen verantwoording hoefde af te leg gen. Dit stelsel veranderde in 1967 in een soort „presidantialisme” waardoor Senghor nog meer macht verwierf. De onrust in Europa vond in die jaren ook in Senegal weerklank en op hetzelfde moment dat het regime van generaal De Gaulle in Frankrijk aan een zijden draad hing, was dat ook het geval met het bewind van Senghor. Onder druk van die omstandigheden keerde hij daarom terug naar een wat democrati scher bestel, hoewel het ook na de grondwetswijziging van 1976, niet zoveel meer is dan een schjjndemocratie. Volgens de Senegalese oppositie heeft den gehouden om een nieuw staatshoofd de nu 74-jarige Senghor in 1976 de teu- aan te wijzen. Volgens de oppositiepar- gels enigszins gevierd, enkel en alleen :-v<: L

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4