schoorvoetend aan te nemen, wat de Duitsche geleerden trachten te bewijzen. In Duitschland klimt men op tot 1447, hoogstens tot 1446, doch eigenaardig is, dat Junius 1440 noemt en in 1446 wordt gesproken van het drukken der prent „De Spiegel onser Behoudenis", doch vóór men zulk werk kon maken in dien tijd, moet heel wat zijn geschied. Het is dus mogelijk, dat de Donaten dateeren van vóór 1446. Men meent den oorsprong te moeten afleiden van wat het publiek onder de oogen krijgt, doch feitelijk begon het werk veel vroeger. Verder besprak mr. Enschedé de Donaten en de Spiegel, en de jaartallen hunner verschijning en vergeleek die met elkander, om daarna ter sprake te brengen het register van het Kerstgild. De heer Enschedé had gemeend een anti-Costeriaan te zullen hooren; het tegendeel was hem gebleken. Waar 10 jaren geleden slechts twijfel bestond omtrent de quaestie, daar achtte spreker het een merkwaardig feit, dat een hoog leeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis het mogelijk achtte, dat Haarlem boven Mainz zou staan. Een ander niet minder interessant onderwerp werd door Ds. J. Craandijk eveneens op een voordracht behandeld. Het bestuur was zoo gelukkig den Heer Craandijk bereid te vinden deze voordracht aan de Vereeniging af te staan tot het in druk verschijnen. Onder den titel „Eenige mededeelingen omtrent het kasteel en de heerlijkheid Haarlem bij Heemskerk" verscheen het boekje dat eveneens kosteloos onder de leden verspreid werd. Op dienzelfden avond boeide

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1906 | | pagina 10