8 waard is. Deftige behangsels van velours d' Utrecht en go belins aan de wanden der zalen, en een mooi schoorsteen stuk van Ferdinand Bol, dat wel wat in het gedrang komt bij de allegorische behangsel-schilderingen van Romeyn de Hooghe. Boven bevindt zich het Museum met de belangrijke ver zameling munten en stempels uit den goeden ouden tijd, toen Enkhuizen nog zelf muntte; bij de folterwerktuigen het niet te hanteeren zwaard van Bossu. Bij het verlaten van het Raadhuis werd de aandacht nog terecht gevestigd op den bijzonder mooien marmeren vloer in de vestibule. Enkhuizen is rijk aan prachtige oude gevels en gebouw tjes, te veel om ze hieralle op te noemen, vergeten mag evenwel niet worden, de Waag, waar thans de heilige Her mandad zijn verblijf houdt. Slechts voor korten tijd is de bouw van het geheel her stelde en nieuw gebouwde hervormde weeshuis gereed ge komen. In de beide kamers aan straat hangen de mooie regenten en familie-portretten der familie De Vries, doch het belangrijkste is zeker de in den ouden stijl weer opgetrok ken gevel van het voormalige gebouw. Op den zolder is een aardige verzameling tin, koperwerk en meubelen smaakvol gerangschikt. Twee kerken zouden bezichtigd worden, de Zuider- of St. Pancraskerk en de Westerkerk, waarvan de laatste verre de kroon spant, zoowel in- als uitwendig. Wel is het orgel in de eerste bezienswaard, maar het kan toch niet vergeleken worden met zijn collega in de Westerkerk van het jaar 1549. Pin dan dat overschoone eikenhouten koorhek met zijn rijk snijwerk. In den hoek is nog een kleine kapel met wapen schilden van hooggeplaatste Enkhuizers. Het kerkgebouw mocht evenwel niet verlaten worden, voordat de koster het gezelschap nog langs het archief naar de antieke consistorie-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1907 | | pagina 8