blauwe zerk zonder eenige ophef aan: „Hier ligt Joost van Vondel" Holland's blijde toekomst en Holland's aloude roem buiten en binnen de landspalen Dat de beroemde preekstoel bewonderaars vond, en Otto Mengelberg's gedenkraam aan de inhuldiging, en in de con sistoriekamer de zoo oude overblijfselen van Jacob Cornelis- zoon's schilderijen van het H. Sacrament van Mirakel met piëteit werden bezichtigd, terwijl de heer Sterck van die laatste de ietwat curieuze geschiedenis verhaalde, behoeft haast geen aparte vermelding, iets wat niet kan gezegd van de nieuwsgierigheid waarmede sommigen vroegen en speur den naar zeker uitgezaagd paneel, dat in de politieke historie der laatste halve eeuw in ons vaderland een rol heeft gespeeld! In den middag werden nog bezocht Stad's archiefgebouw op de Nieuwmarkt, waar de aloude handvesten vooral de aandacht trokken, het Museum „Amstelkring", hoogst inte ressant voor velen als oude Amsterdamsche Roomsche kerk, en nü als opmerkenswaardige verzamelplaats van oude Room sche kunst en kerkelijke overblijfselen uit oud-Amsterdam. Voorts de prachtige oude St. Nicolaaskerk met de geschil derde glazen, de oude koorbanken en grafmonumenten, en de Sint Olofskapel, waar nevens de historische mededeelingen van den heer Sterck de ongetwijfeld stereotiep-steeds-gelijk- vormige „uitleggingen" van den koster-voorzanger de bezoe kers op de hoogte brachten. Daarenboven werd gedurende de wandeling naar deze ver schillende gebouwen het opmerkenswaardigste op oudheid kundig gebied gewezen en aangestipt, zoodat deze dag met recht door de talrijke deelneemsters en deelnemers als een bijzonder-leerrijke mag worden beschouwd. t Was dan ook onder algemeene instemming, dat de voor zitter, de heer Joh. de Breuk, na de gezellige lunch den heer Sterck dank zeide voor zijn leiding; en de geestige 12

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1908 | | pagina 14