Scheepmakersdijk, over de nieuwe brug aan den Kouden Horn en door de Jansstraat naar het hofje van Beresteyn, waar het gezelschap een aangename verrassing werd bereid door de dames regentessen, die aan een gedeelte der deel nemers thee en versnaperingen lieten aanbieden, terwijl het andere gedeelte door de heeren regenten werd rondgeleid. Bezichtigd werden de copieën der Halsschilderijen in de regentenkamer, waar ook nog een aardig oud schilderstukje werd opgemerkt. In den gang hangt het wapen der Bere- steyns, dat velen de opmerking deed maken en zeer ter snede, dat de in hout gesneden bestie meer gelijkenis met een varken, dan met een beer vertoonde. Immers Cosyn leerde ons reeds dat hier het beer bedoeld wordt, dat als meervoud beeren heeft. Besten dank voor de heusche ont vangst om tot slot het prachtige hofje van Noblet te be zoeken. Al weer een van die rustige plekjes in onze goê gemeente, waar men zich terstond een paar eeuwen terug moet denken in de deftige regentenkamers met de goudleêren behangsels, fijne plafonds en meubelen geheel in dien stijl; alles zoo rustig en voornaam. Ook het eigenlijke hofgen is een bezoek overwaard en een praatje met een der „hof dames" leunende over haar onderdeurtje, doet zoo weldadig aan, als tegenstelling met het rumoerige stads-geroesemoes. Ook hier ontving een der regenten het gezelschap en gaf waar noodig iederen gewenschten uitleg. Van de statige trap, wij zouden haast zeggen „escalier d'honneur", want deze toegang wordt waarschijnlijk slechts bij uitzondering gebruikt, werd den dames en heeren uitgeleide gedaan en nam men van elkander afscheid. In verband met deze oudheidkundige wandelingen passen alleszins die wandelingen, waarbij men gezeten is in de Schneevoogtkamer aan het Prinsenhof, die ook

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1909 | | pagina 13