in diezelfde lokalen gewerkt wordt „dood ouderwetsch" hoorde men zeggen. Hier wordt alles nog met de hand gemaakt, en is men wars van machinerieën. Een herinne ring werd den tochtgenooten bij het verlaten van het gebouw aangeboden in den vorm van een doosje met miniatuur lange pijpjes, die de dames snoezig vonden en de heeren ook, al zeiden zij het niet. Een der heeren die ons rond- geleidde, was zoo vriendelijk ons ook nog toegang te ver schaffen tot de pottenbakkerij der firma Zwartjes Co., weleer annex aan het bedrijf der van der Wanten. Ook hier werd de handigheid en vaardigheid der werklieden bewon derd, die de omstanders steeds als het ware te raden gaven, wat wel uit die kleimassa geboren zou worden. Een bloempot, een vaas mismet één slag werd het een spaarpotvarken. Na een hartelijk woord van dank aan onze geleiders ging men voort naar de Librye en Archief gevestigd in de vroegere Gasthuiskerk, die sedert 1893 voor het tegenwoor dige doel dienst doet. Op de wandeling derwaarts werd een oogenblik stilgestaan aan de kruising van den grooten verkeersweg te water tusschen Rotterdam en Amsterdam, den hartader van Gouda, waarlangs de producten van den bloeienden handel worden vervoerd. De Librye bezit een groot aantal merkwaardige boeken en het Archief bevat belangrijke handschriften, zeer oude gedrukte stukken, stadsrekeningen en vroedschapsresolutiën. Er werd een charter getoond, waarbij Gouda stederechten kreeg en een merkwaardige quitantie van Crabeth, waarbij hem voor de vervaardiging van een der ramen in de Groote Kerk in 1563 ƒ400 werd uitbetaald. Een zeer eigenaardig archiefkastje gaf blijk van den practischen zin onzer voor vaderen. Op weg naar het Gemeentehuis werd een bezoek gebracht aan den typischen tabakswinkel op de Haven„In de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1909 | | pagina 9