Het eerste bezoek gold de Nieuwe Kerk, waar het gezel schap onder de plechtige toonen van „Er weidet Seine Herde" binnentrad, voorwaar een vriendelijke attentie van onzen mentor en een goed begin van den gedenkwaardigen dag. De zeer fraaie graftomben van Prins Willem den Zwij ger door Hendrik de Keijzer vervaardigd en van Hollandsch grooten rechtsgeleerde Hugo de Groot werden in het bij zonder bewonderd. Welk een heerlijke stad, voor al wie oog heeft voor Hollandsch stedeschoonstille grachtjes en typische geveltjes in overvloed. Dat eigenaardige kijkje op weg naar de „Porceleijne Fles" op de Langendijksche brug, waar niet minder dan dertien bruggetjes te zien waren (wij hebben ze niet geteld). De „Porceleyne Fles", wie denkt bij Delft na Willem den Zwijger niet in de eerste plaats aan het aardewerk, waardoor de stad zoo beroemd is geworden en waarvoor ten huidigen dage door de liefhebbers zulke fabelachtige prijzen worden betaald De Heer A. Labouchère, een der Directeuren, ontving het gezelschap in de oude monsterkamer, waar in de oude glazenkast de belangwekkende collectie prijkt, door Koning Willem III ten geschenke gegeven. De Directeur deelde mede, hoe het geheim der fabricatie van het aardewerk, nim mer op schrift gesteld, indertijd bij monde van een ouden knecht bewaard bleef. Te veel in aantal om de fabriek tegelijk te zien, werd bij gedeelten onder leiding een rondgang gemaakt, waarbij men gelegenheid had het geheele procédé nauwkeurig te kunnen gadeslaan, de draaibank, zoo goed als het gieten en bakken, het fijne schilderen op de ruwe pate in zwarte kleur, die na het bakken blauw te voorschijn komt, de indompeling in het glazuurbad, de teeken- en ontwerp-ateliers, alles even interes sant als de groote, veelkleurige tegelstukken voor gevels en intérieurs bestemd, ter verzending gereed. Het is bekend,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1910 | | pagina 7