aan Rembrandt toegeschreven, doch in werkelijkheid door Nicolaas Maes geschilderdvan Hoorenbeeck's beeltenis door Frans Hals, Beets, Snellen, Donders en vele andere beroemde mannen. Wellicht het belangrijkste wat ons dezen dag wachtte, kwam thans aan de beurtde prachtige kloostergang uit de i5e eeuw, door Dr. Cuypers eveneens in de tachtiger jaren in de zuiverste gothiek hersteld. In zijn beeldhouwwerk zijn tafereelen afgebeeld uit het leven van den H. Martinus, den patroon van het Sticht. Er is over dien rustigen gang, waar men zich onwillekeurig eenige eeuwen terugdenkt, in den laatsten tijd heel wat te doen geweest, vooral wat betreft de ruitjes aan de tuinzijde. Zoo door vakman als leek wer den hier vele meeningen ten beste gegeven, waaruit wel bleek, dat het laatste woord in deze nog gesproken moet worden. Op weg naar het aartsbisschoppelijk museum kwam het gezelschap aan het klassieke huis achter St. Pieter, nog bijna geheel in i7<len eeuwschen stijl, en Paushuize voorbijPaus huize, een der weinige nog goed bewaarde gothische huizen van Nederland, door den eenigen Nederlandschen Paus Adri- aan VI in 1517 gesticht. Het aartsbisschoppelijk museum, „meer een pakhuis dan een goed geordend museum", gelijk terecht werd opgemerkt. Doch hierin zal weldra door den bouw van een nieuw museum, de zoo hoog noodige verbetering worden aangebracht. Niet alleen, dat de bewaking in een dergelijk gebouw zeer onvol doende is, doch de buitengewoon belangrijke verzameling die het museum herbergt, komt ook door gebrek aan ruimte en slechte verlichting volstrekt niet tot haar recht. De groot ste kunstschatten liggen en hangen hier door elkaar. Een collectie missalen, evangelodiën en lithurgische handschriften uit de 5e, 1 ie en I7e eeuw, zooals men zelden te bewonde- IO

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1911 | | pagina 12