morgens om half acht op het appèl en werd gelukkig in vroolijke stemming de tocht aanvaard. Van Amsterdam per Gooische stoomtram naar Muiden, waar als eerste nummer van het programma een bezoek aan het vermaarde slot zou worden gebracht. Zoo werd dan uitgestapt op de brug tegenover het Café ,,d' Gooische Boer". In den kleurrijken gevelsteen prijkt hij in blauwen kiel temidden van pakken tabak. Werd hier weleer de beruchte „Amersfoortsche" reeds geteeld? Verwittigd van onze komst wachtte de custos ons met ongeduld halfweg het slot, en het was onder zijn welbespraakte leiding dat al het merkwaardige werd gezien. Bij het Muider- slot denken wij allereerst aan Froris V, die hier zijn verblijf hield, eerst als eigenaar, later als gevangenenamen van Herman van Woerden, Gysbrecht van Amstel, Gerard van Vel zen komen in de gedachte bij de herinnering aan het jaar 1296, toen de graaf in een sloot smadelijk vermoord werd. Doch ook onze gouden eeuw, toen gelukkig minder griezelige tafereelen zich hier afspeelden, gaat weer voor ons leven, toen Pieter Cornelisz. Hooft drost was van het Muiderslot. De Muiderkring, het woord behoeft slechts genoemd te worden, en daar verrijzen voor uw geest Vondel, Huygens, Anna en Maria Tesselschade, Vossius, van Baerle, Swelinck en zoovele anderen. Wat al uitingen van hoog geestelijk leven in het begin der iyAe eeuw in dit eerwaardige kasteel, toen de vriendelijke slotvoogd zijn vriendinnen en vrienden om zich vereenigde. Jaren lang heeft de Regeering zich al heel weinig om den bouwval bekommerd, tot het jaar 1885, toen het slot geheel werd hersteld en zooveel mogelijk weder in den ouden toestand gebracht. En vooral in dit jaar, nu er een groo- te historische tentoonstelling wordt gehouden, bestaat er eene gereede aanleiding voor de belangstellenden om ken nis te nemen van al wat aan die oude tijden doet denken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1912 | | pagina 6