I 6 boet, of dat de naar rust verlangende stemming daarop invloed had zij werd althans niet zoo geprezen, als te verwachten was, niettegenstaande het stereotype rijmpje, dat ten beste werd gegeven. In het Rechthuis, waarheen langs Heinze's gedenkteeken werd gewandeld, wachtte een landelijk koffiemaal, doch eerst zou het gezelschap nog langs photo- graphischen weg vereeuwigd worden. Gelukkig waren de elementen bij den opmarsch naar Naarden tot rust gekomen, ja zelfs begon, tot algemeene blijdschap, de zon, dank zij den heftigen wind, door te breken, en zij heeft ons, behoudens enkele korte verduiste ringen, dien dag niet meer verlaten. Er viel nu meer te genieten van het prachtige Gooi, door zoovelen onzer beste schilders op doek gebracht. Te Naarden wachtte ons, bij ontstentenis van den Burge meester, een der Wethouders, die tevens kerkvoogd was, welke dubbele qualiteit de tochtgenooten in staat stelde, zoowel kerk als Raadhuis, Weeshuis en aardige oude gevels in alle puntjes te kunnen in oogenschouw nemen. Onder de leiding van dezen voorkomenden magistraat werd eerst een bezoek aan de St. Vituskerk gebracht, in de laatste jaren vermaard om de fraaie zomerconcerten door den Heer Schoonderbeek gegeven. Daar werd in het gewelf de schilder kunst van Oostzanen bewonderd, door het boekwerk van den Heer van Kalcken onder de aandacht gebracht. Ook het orgel en de buitengewone preekstoel verdienen ver meld, doch vooral het fijn gesneden koorhek, in 1911 van zijn verflaag ontdaan (1531), werd bewonderd, benevens een op zolder gevonden gothisch archief kastje, met beslag, dat thans een goede plaats in de consistoriekamer vindt. Thans het Raadhuis, in 1601 gesticht, met in den gevel de beelden van de Gerechtigheid, den Godsdienst en de Hoop. Naast de kerk is dit zeker het mooiste gebouw te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1912 | | pagina 8