Naarden. Zoodra men binnentreedt vallen de eiken balken met sleutelstukken U reeds op; een schilderij van Naarden's brand in 1572, Salomo's eerste recht en zooveel meer. Van Os, die in de rumoerige dagen der belegering van 1813 dapper meevocht, vond intusschen nog veel gelegenheid om door penseel of potlood allerlei in beeld te brengen, althans de hier aanwezige teekeningen en bekende schilderijen in het Rijks-museum leggen daarvan getuigenis af. In 1670 werd de Moravische paedagoog Comenius te Naarden begra ven; waarom? men weet het niet, doch in 1892 was er te zijner eere een groot herdenkingsfeest, bij welke gelegenheid vooral uit zijn vaderland, doch ook uit het onze, als dank voor hetgeen door hem voor eeuwen ten behoeve der opvoeding van Neêrlands jeugd werd gedaan, allerlei samen werd gebracht, dat thans in een kamer is tentoongesteld, het zoogenaamde Comenius-museum. Door de vriendelijkheid der Moeder kon ook het in 1644 gestichte Weeshuis nog bezichtigd worden, niettegenstaande het een Zaterdag of poets- en schoonmaakdag gold. Er zijn daar merkwaardige I7e eeuwsche Regentenstukken te zien van Camerarius, Camper, Besing en anderen, die het tegen het vreemde behang eigenaardig doen. Als een gordijn met franje zou het papier een beschilderd doek kunnen zijn. Er waren voor het vertrek nog enkele oogenblikken, die benut werden om langs een paar historische gevels te wan delen, waarin vooral enkele geveisteenen de aandacht vroegen, één voorstellende de gelijkenis van den barmhartigen Sama ritaan en een ander, in het voormalige Gasthuis, die het uit moorden van Naarden in beeld brengt, met toepasselijke opschriften en het jaartal 1572. Na een welverdienden dank aan onzen leidsman, werd de tocht thans per tram voortgezet langs Laren, het bosch van Bredius, Jan Tabak, Crailoo en zoovele overbekende plaatsen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1912 | | pagina 9