Broek, de Heer W. van Engelenburg, die ons zou rondge- leiden. De modelboerderij werd bezichtigd, melk werd er gedronken en langs het schilderachtige Havenrak ging het langzaam naar het Raadhuis. Vandaar naar het meest be zienswaardige gebouw, de St. Nicolaaskerk. Jarenlang van 1573 af werd aan de kerk gewerkt, die een fraai monument werd. De preekstoel, het doophek en de doopbanken uit de 18e eeuw alle uit eikenhout vervaardigd. Bovenal het eenig overgebleven glasvenster is zeer mooi en verbeeldt de verwoesting en herbouw der kerk. Het nachtmaalzilver is eveneens een bezichtiging meer dan waard. Terugkeerende konden velen de verleiding niet weerstaan om den bekenden oudhedenwinkel voorbij te gaan. Wellicht kwamen zij latei- tot de ontdekking goedkoop, duurkoop. Onze leidsman nam bij de tram afscheid van het gezelschap, dat dankbaar was voor zijne zaakkundige voorlichting. Thans naar Monnikendam, waar de kastelein van het Doelen Hotel zijn gasten reeds met ongeduld verbeidde, want voor het koffiemaal zouden het plaatsje en de kerk worden bezichtigd en hij was bang, dat de tijd te krap zou worden om ook nog genoeg aandacht aan zijn culinarische kunsten te kunnen schenken. Met een gepaste voortvarend heid niet ontbloot van hoofschen zwier zou hij straks zijn schotels laten rondgaan. Van de monniken, die weleer van Marken uit de Gouwzee over staken om huizen te bouwen en veel nuttigen arbeid te verrichten is niets meer te zien, doch wel gedenken vele namen hunner. De St. Nicolaaskerk, omstreeks het midden der 14e eeuw gebouwd, is het belangrijkste wat Monnikendam oplevert van bouwkundig oogpunt bezienmaar die is dan ook een gang op zich zelf waard. Door schilders, teekenaars en hout snijders werd ze menigmaal afgebeeld. Voor ons Haarlem-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1913 | | pagina 5