mers wekt het koorhek aangename herinneringen aan het Haarlemsche in de Groote Kerk. Wat een rijkdom aan snijwerk in de doopbanken en friezen uit den bloeitijd. De preekstoel uit Groningen afkomstig werd door den Heer Korthals Altes ten geschenke aangeboden. Begraven werd hier de stichter van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, Jan Nieuwenhuyzen in 1806. Voor het prachtige uitzicht van den toren was de tijd te kort toegemeten, doch op den rondgang door de gemeente werd nog menig schilderachtig gebouwtje en geveltje opgenomen. Vooral het Gemeenelands-huis van Waterland in 1619 gesticht, dat voor enkele jaren geheel hersteld werd, is een aardig type en dan de speeltoren, waar het gezelschap tijdig aankwam, om de ruitertjes te zien rondgaan. Langs de Waag naar het Raadhuis, een heerenhuis uit de 18e eeuw, waarin eenige kamers met gezellige meubelen en fijn stukadoorwerk. Daar wordt nog een gedeelte van Bossu's zilveren halsketen getoond. Na het koffiemaal werd naar Edam getramd. Van onze beide leiders aldaar, was helaas een afwezig en de ander door ongesteldheid verhinderd. Betreuren deden wij het zeker, maar toch werd ons zoowel in het Museum als in het Raadhuis met de grootste bereidwilligheid alles ge toond. Beide liggen aan weerszijden van de gewelfde brug. Eerst het massieve Raadhuis met zijn statigen stoep. Wat verstonden onze voorvaderen een gebouw smaakvol in te richten, tot in de kleinste bijzonderheden. Zie die Raadzaal in Lodewijk XIV-stijl, met haar elegante hek en wandbe- schilderingen van Hendrik Raven, met afbeeldingen uit het Oude-Testament. In de Burgemeesterskamer de portretten van Prins Maurits en Frederik Hendrik. Overal zijn voorwerpen of hoekjes, die den aandachtigen beschouwer niet zullen ontgaan. De St. Nicolaaskerk, groot van afmetingen, maakt een grootschen indruk, zoowel van buiten als van binnen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1913 | | pagina 6