preekstoel, doophek, banken, zij alle zijn even fraai van afmeting als versiering. Eigenaardig is het trapje op de z. g. Librye, waar eertijds de Latijnsche school ook werd gehouden. Er bevindt zich nog een door Haarlem geschonken glasraam, te midden der 14 andere, dat verband houdt met veel bierdrinken en waarvan de verklaring hier, in verband met de Plaatselijke Keuze, beter achterwege blijve. De toren van de Lieve Vrouwe-kerk met zijn klokkespel van 1561 is eveneens aller aandacht waard. Behalve de voor de buitenlanders rood geschilderde Edammer kazen is er voor de liefhebbers van geschiedenis en oudheden door gansch Edam heel wat te ziendoch dit alles wordt overtroffen door het beroemde Museum met zijn hoogbejaarden custos. Bestaat er eigenlijk wel ergens zulk een gezellig typisch gebouwtje nog geheel in den ouden trant, tot museum inge richt. Zeker, niet alles komt even goed tot zijn recht, dooi de weieens schaarsche belichting, maar waar kunnen wij ons een zoo duidelijke voorstelling maken van een oud woonhuis, waarvan de voorgevel nog gedeeltelijk Gothisch is en met zulk een prachtigen achtergevel Wat is het er alles knusjes en heerlijk Hollandsch, een trapje op, een trapje af, overal verscholen hoekjes en gaatjes, aardige bedsteden, glazen kastjes, Delftsch aardewerk, glaswerk, alles veel te veel om op te noemen; zelf zien en dan oordeelen. Eigenaardige por tretten van den burgemeester, Pieter Dircksz. met zijn onge makkelijk langen baard, tweemaal zijn lichaamslengte. Van Jan Claeszoon Claes, wiens voetbekleedsel evenals dat van de „groote Meydt" een soortelijke voorstelling geeft van de onmetelijke afmetingen hunner voeten. En dan de drijvende kelder een wonder in zijn soort. De vloer gaat mede omhoog, zoodra het grondwater stijgt; wij hadden geen gelegenheid ons van de juistheid te kunnen overtuigen, doch namen het aan op de verzekering van den eerwaardigen ouden heer,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1913 | | pagina 7