9 rustige Zuiderzee, werd gemiddagmaald, gepraat en gekeuveld, tot de schuit ons weer naar Edam, om vandaar per tram, boot en spoor 's avonds laat weder tehuis te komen, voldaan over den prettigen dag, die ons zooveel te genieten gaf, en door den aard der vervoermiddelen zoo wisselvallig was. Uit het chronologisch verband gerukt, doch meer hierbij behoorende, nog een enkel woord over de bezichtiging van het Vredespaleis op 22 Juni 1914, juist bijtijds om in dit verslag herdacht te worden. De gedachte bleek niet te onpas te zijn, tenminste er was zooveel belangstelling, meer dan 100 deel- genooten, dat voor trein en tram bijzondere maat regelen moesten getroffen worden. De bouwmeester, Prof. J. A. G. van der Steur was, als beste gids, zoo welwillend het geheele gebouw aan ons te laten zien; dat zijn deskundige leiding bijzonder werd gewaardeerd, behoeft nauwelijks herinnerd te worden. Gelukkig was toestemming verkregen het Paleis op een Zaterdag te mogen bezichtigen, een dag, waarop het anders voor het publiek gesloten is. De toevloed is op andere dagen bijzonder groot, en velen haasten zich het gezien te hebben, alsof het een komend jaar reeds zou zijn verdwenen. Dat onze winteravond-kunstbeschouwingen, uit den stedelijken atlas, waartoe het Gemeentebestuur weder welwillend toestemming verleende, veel belangstelling vonden, behoeft niet nog eens gezegd te worden. Jhr. Roëll, de archivaris, heeft met groote voor-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1913 | | pagina 9