Dr. van Gelder bij het Haagsche porcelein gaf, waarbij hij mede deelde, dat de eigenlijke stichter Linker was en er 3 soorten van dit porcelein bestaan, die slechts door kenners nauwkeurig te onderscheiden zijn; de zeventiende eeuwsche portretten, de keurige collectie klokken, die alle moeten loopen en het Delftsch aardewerk, het was alles zeer bezienswaard. Na dezen welbesteden morgen verlangden velen naar een rust, die tijdens een koffiemaal in Hotel Central gehouden werd. Na den middag zouden alle gebouwen van het Binnenhof worden bezocht. De Heer Knuttel, de Rijksbouwmeester, wachtte ons voor de grafelijke zalen. Overal waar wij kwamen werd ons een nu eens historische, dan weer technische verklaring ver strekt. Het oudste gedeelte van dit gebouwencomplex is reeds van het midden der I3de eeuw, doch natuurlijk grootendeels hersteld van 19031905; daar zijn de grafelijke zaal, de rolzaal en de zoogenaamde Lairesse zaal, welke helaas niet bezichtigd kon worden, omdat deze door een vergadering in gebruik was. Gelijk bekend was de Tweede Kamerzaal, oorspronkelijk de balzaal, door Willem V in het eind der 18de eeuw aan gebouwd. In de Eerste Kamer vergaderden weleer de Staten van Holland, daaraan grenst de beroemde Trèveszaal met schil derwerk van v. d. Schuer, Brandon en Parmentier versierd. In het door den Heer Knuttel zelf verbouwde Departe ment van Binnenlandsche zaken werden o.m. de audiëntie zaal en eveneens de werkkamer in het vermaarde Torentje van den Minister van Binnenlandsche Zaken bezichtigd. Zijne Excellentie had zijn Departement echter nog niet verlaten, zoodat er eenigen tijd gewacht moest worden. De leden van het gezelschap, die aan den rijtoer zouden deelnemen, moes ten zich evenwel van deze bezichtiging spenen, omdat de rijtuigen reeds wachtten. Onder begunstiging van prachtig weer werd daarop over 't Bezuidenhout, het Bosch, den Vij-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1915 | | pagina 10