komst leidden ze zeker niet; wel tot veel strubbeling. En 't moest hem, den voorstander van vrede en vrijheid, wel smarten dat zijn ijver de oorzaak van onrust en tweespalt werd. Maar men was toen nog verre van de dagen, waarin een Britsche minister (Canning) zijn heildronk insteldeLibertycivil and religiousall over the world! Als wijsgeerig denker, als schrijver van tal van vrijzinnige ge schriften stond Dirck Volkertsz Coornhert op een hoog standpunt. Zijne werken hadden een onmiskenbaren invloed op de denkwijze zijner tijdgenooten, op de beschaving en de ontwikkeling zijner taal. Zoowel zijne gedichten als zijne proza-opstellen onderscheiden zich door rijkdom van beelden, kracht van uitdrukking en regel matigheid van spelling. Als vurig vaderlander droeg hij het zijne bij tot afwerping van het Spaansche juk. Zoo hem thans na vier eeuwen al geen openbare en hoogdravende hulde wordt gebracht zelf zou hij 't niet begeerd hebben 't mag wel, in onze materialistische samenleving, dat de gedachtenis verlevendigd wordt aan een der merkwaardigste Nederlanders van zijn tijd, een der beste dichters en denkers van de 16de eeuw, een der grootste voor gangers van de Remonstrantsche broederschap. Reeds Etienne Girau wijdde aan deze figuur eene welsprekende hulde in zijn werk over Sébasiien Casiellion et la Réforme Calvinistemoge een onzer jongere letterkundigen zich nog eens geroepen gevoelen tot eene volledige biografie. Dan zal eene figuur naar den voorgrond komen, genoemd en geroemd als „de kampioen van eene zeer edele katho liciteit", en tevens licht worden geworpen op een merkwaardig tijdvak van onze geschiedenis. Moge een beroep op de piëteit van den nazaat niet te vergeefs zijn, eene piëteit, welke zich reeds uit drukte in deze woorden van een hedendaagschen schrijver: „Vader Coornhert, druk uw breedgeranden hoed over den ste- vigen schedel, tast met uwe vingers in den ruig kroezenden schip- persbaard, neem een stevigen stok en ga weer op stap door onze lage landen bij de zee. Wij willen uw Wellevenskonste nog wel eens hooren, wij willen uw prediking over God nog weer vernemen, wij willen u bovenal nog eens laten herzeggen wat gij over de ware katholiciteit der religie te zeggen hadt."

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1922 | | pagina 13