6 stukken, waaronder de oude spreuk met visschen nu beter tot hun recht komen. Minder voorspoedig waren wij met het perceel Kleine Hout straat 13 en het bijzonder fraaie gebouw op het Spaarne, weleer eigendom van de firma Dyserinck Zonen. Het spreekt wel vanzelf, dat wij ons tot het behoud daarvan zeer veel moeite hebben gegeven, want het betrof hier een der merkwaardigste en oudste gebouwen van Haarlem. Niettegenstaande alle door ons, in samenwerking met het Gemeentebestuur en het Rijksbureau voor Monumenten zorg, in het werk gestelde pogingen, is ook dit staal van wat onze voorvaderen konden wrochten, meedoogenloos onder den moker gevallen. Betreurenswaardiger nog was het verdwijnen van den prachtigen gevelsteen, het hert uit het perceel Groote Houtstraat No. 20. Hierdoor werd voor altijd een gevel van groote historische waarde geschonden. Alle beroep door ons op den kunstzin van den eigenaar gedaan, bleef ijdel. Noodzaak voor de verwijdering was er volstrekt niet, want de beide steenen, welke het jaartal aangeven en op dezelfde lijn van het hoogrelief stonden, prijken nog, doch nu zeer onnoozel, in den gevel. Met behoud had de onderpui precies zoo kunnen worden veranderd als nu geschiedde. Wellicht wordt het hert nu in den omtrek van Haarlem in een nieuwen gevel geplaatst, waarin het zich allerminst zal thuis gevoelen, maar aldus werd toch onnoodig den geheel eenigen gevel van den Bouwmeester van het Paleis op den Dam, van Jacob van Campen, op een nimmer goed te praten wijze verminkt. En zoo stuiten wij dikwijls op tegenwerking, onnadenkendheid, onverschilligheid en zucht naar bezit. Ook de jonge verzamelaar benijdt zijn collega veel; op veiling en in den antiquiteitenwinkel, overal vindt hij naar zijn gading; hij kan het niet verkroppen, dat anderen wel, hij niet een of ander voorwerp bezit. Het is vooral het hebben, nog meer dan het genot ervan. Later, met het klimmen der jaren, wordt hij bezadigder, misschien ook meer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1923 | | pagina 10