6 de omgeving van Haarlem bij Bentveld, Zandvoort en Overveen. Velen zullen het hebben betreurd, dat de Heer Gonnet door ongesteldheid niet in het midden van de groote tafel kon zitten, waar wij hem zoovele jaren als incarnatie van Haarlem's verleden mochten vinden. 28 April was een gedenkwaardige dag of avond voor ,,Haerlem". Ook toen had de Heer Knappert de leiding. Er zou iets ongewoons worden vertoond. Op het doek zag het groote gezelschap een 75 projecties van glasplaatjes. Hoe was Uw bestuur hiertoe gekomen? Eenigen tijd geleden heeft ons lid Prof. van Walsem het voorstel gedaan, om door het vervaardigen van lantaarnopnamen, den stedelijken atlas meerdere bekendheid te geven en de prenten daaruit voor onderwijs en andere doeleinden dienstbaar te maken. Met graagte heeft het bestuur dit denkbeeld overgenomen en een eersten stap gezet op een nieuwen weg voor de Vereeniging. Wat de kijkers te zien kregen, was slechts een begin. Niet alleen plattegronden en stadsgezichten, maar ook portretten en historie prenten werden vertoond, waarbij de Heer Knappert uitleg gaf. De burgemeester, onze eere-voorzitter, sprak na afloop een hartelijk woord van dank. Het ligt in onze bedoeling, gaandeweg hiermede, voort te gaan, de plaatjes elk jaar uit te breiden en ze tegen een geringe vergoeding voor het onderwijs en aan elk, waar ook, in bruikleen af te staan. Hoe grooter de verzameling wordt, hoe meer zij aan het doel beantwoordt. Voorts zal bij elk plaatje op kaarten een korte beschrijving van het voorgestelde worden gegeven, opdat de toekomstige vertooner een handleiding bij het gebruik heeft en wanneer dan ten slotte allen, die geacht kunnen worden hierbij belang te hebben, op het bestaan is gewezen, zal niet alleen de voortreffelijke atlas in nog wijder kring vermaardheid krijgen, doch bovendien velen dienstbaar worden gemaakt. Na verloop van tijd vertrouwt Uw bestuur dan ook, een collectie te bezitten, die in ruimen kring waardeering zal vinden. In het najaar, wanneer het loof begint te kleuren wordt steeds

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1924 | | pagina 10