6 Een belangrijk werk door onze Vereeniging ondernomen en met steun van vele vrienden van „Haerlem" tot stand gebracht, was de herbouw van den toren op het Raadhuis. Deze toren werd in het midden der 15de eeuw gebouwd, maar moest wegens bouwvalligheid in 1789 afgebroken worden. De herbouw werd in 1914 voltooid onder de voortreffelijke leiding van onzen Directeur van Openbare Werken, den Heer L. C. Dumont. Meermalen is het ons ook gelukt oude gevels, die door verbouwing dreigden te loor te gaan, te behouden, veelal met medewerking van de eigenaren dier perceelen. Ook de opening van de „Hoofdwacht" in 1922 was een merkwaardige gebeurtenis! Het Gemeentebestuur is onze Vereeniging daarbij zeer ter wille geweest, in de eerste plaats door den lagen huurprijs, maar voornamelijk door ons zoo geheel de vrije hand te laten bij de verbouwing. Dit eigen gebouw is voor ons van buitengewoon veel waarde; immers, het was meermalen gebleken, dat ons archief en ook welhaast onze bibliotheek een eigen pied a terre niet meer konden missen en ook kregen wij nu de gelegenheid tot het houden van tentoonstellingen en van al datgene wat een eigen tehuis aan een groeiende en belangrijke Vereeniging als de onze langzamerhand geworden was, aanbiedt. Dat wij dit tehuis zoo huiselijk hebben kunnen inrichten, danken wij aan velen van onze leden, want tal van voorwerpen en prenten werden ons bij de opening geschonken. Het is niet wel doenlijk dat alles te memoreeren en wanneer ik dan ook een uitzondering maak voor een drietal, dan wordt hierdoor in geen enkel opzicht te kort gedaan aan de tallooze schenkers, die ons bij herhaling hebben verrast met hunne giften. De uitzondering wil ik maken voor Dr. Bijleveld, Gonnet en Dr. Kruseman. De groote verzameling teekeningen en prenten, die Bijleveld ons schonk, siert de wanden van de Hoofdwacht en Kruseman's prachtig legaat verlichtte in bizondere mate de zware kosten, welke het verbouwen van ons Vereenigingsgebouw vergde. En Gonnet legateerde ons, behalve zijn door Lizzy Ansingh's geschilderd portret, zijne boekerij voor zooverre die op Haarlem betrekking heeft, vele prenten en zijn eigen geschriften! Door den steun dus van onze leden is onze Vereeniging kunnen groeien en bloeien en de verleiding is voor mij groot U namen te noemen van hen, die om de een of andere reden aanspraak hebben op bizondere waardeering. Ik zal mij daar evenwel van onthouden en U alléén nog maar herinneren aan den man, die eigenlijk onze Vereeniging draagt, aan onzen toegewijden secretaris, aan Tadema! Hij heeft bijna 25 jaren lang alles wat er van onze Vereeniging is uitgegaan, voorbereid! Hoeveel werk daarin reeds ligt opgesloten, durf ik niet te schatten! Conferenties in- en buiten de stad; vergaderingen en bespre-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1925 | | pagina 10