11 een storm op de straat te recht kwam, zou leelijk hersteld worden, indien wij niet tusschenbeide waren gekomen. Hadden wij echter niet den breeden steun van den eigenaar gekregen, die een groot gedeelte van de kosten op zich nam, wij zouden niet in staat zijn geweest het aardige geveltje weer in zijn ouden staat te brengen. Het poortje in de Nobelstraat, dat vroeger toegang gaf tot het Predikheerenklooster, zou ook reeds zijn verdwenen, als wij niet, in samenwerking met den architect, finantieel waren bij gesprongen. Ge zult zeggen: dit zijn kleinigheden. Jawel, maar ook deze vormen het schoone en schilderachtige in onze stad en de monu mentale gebouwen loopen dikwijls veel minder gevaar. De Commiezenhuisjes staan op het punt te worden afgebroken. Protestvergaderingen, requesten, adressen en wat dies meer zij, niets mocht baten. Hoe spoedig verdwijnt een stadsbeeld niet uit onze herinnering, ge betrapt U, als elk ander, bij herhaling daarop. Daarom dacht het ons goed een reproductie van de fraaie teekening, welke de heer Wesseling voor het Stedelijk archief vervaardigde, in dit verslag op te nemen. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen later de slooping zullen bejammeren, om het woord van Gonnet te gebruiken. Kent ge den molen De Eenhoorn aan het Zuider Buiten Spaarne te Schalkwijk? Natuurlijk! Wie is er niet per boot, fiets of schaats langs gegaan, of heeft het prachtige landschap aan de overzijde niet bewonderd Bovendien is het soort molen, de palt- rok, bijna niet meer in ons land te vinden. Er bestond groot gevaar, dat hij niet meer voor de houtzagerij kon dienst doen en derhalve ten doode was opgeschreven. Op verzoek van de sympathieke vereeniging „De Hollandsche molen" hebben wij een bijdrage voor zijn herstel gegeven en het is ver heugend, dat velen uit Haarlem en omstreken flink in de beurs tastten, zoodat er alle hoop bestaat, dat niet alleen de molen behouden blijft, maar dat zijn wieken weer spoedig vroolijk zullen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1925 | | pagina 15