en traditie. Wij kunnen daar veelal niets aan doen, omdat er andere eischen worden gesteld, maar het zou leerzaam zijn en de oogen van velen openen, indien wij eens konden laten zien, wat sedert het verschijnen van het werk van Prof. van der Steur, verdween of verminkt werd. Het zou menigeen ontstellen. Gelukkig zijn er toch nog Haarlemmers die gaarne medewerken, dat bleek ons toen door gebrek aan middelen en wegens bouwvallig heid weder een karakteristiek gebouwtje zou moeten verdwijnen. Zij, die onze wandelingen door Haarlem meemaken, kennen het zoo verscholen liggende broodhuis van pastoor Blommaert in de Lange Veerstraat, waarvan twee afbeeldingen naar teekeningen uit den Stedelijken Atlas van den heer H. J. Wesseling in dit verslag zijn op genomen. Van de straat af is er niets van te zien, zoodat velen achter in de poort het broodhuis niet zouden zoeken. Dit huisje is ook met onze hulp nu hersteld en laten wij hopen, dat nog jaren wekelijks het brood aan behoeftigen daar zal worden uitgedeeld en deze oude instelling ter plaatse aan haar bestemming kan voldoen. Verblijdend was ook de medewerking van den tegenwoordigen eigenaar van den koepel, die vroeger aan den Heerenweg op het voormalige buitengoed Bosch en Hoven stond. Ouderen zullen zich herinneren hoe voor jaren daarin de familie van deze buiten plaats des Zondags namiddags naar de équipages en voorbijgangers zat te kijken. Met veel moeite en groote zorg is deze mooie, 18e eeuwsche koepel, die weldra tot de allerlaatste gaat behooren, weder herbouwd op den hoek van den Zwarten- en Enschedéweg in den Aerdenhout op het landgoed „Klein Bentveld", waar hij tusschen het groen der dennen een passende plaats heeft gekregen. Ook de tuinkoepels en vooral van deze sierlijkheid worden zoo zeldzaam, dat het openluchtmuseum bij Arnhem al getracht heeft hem voor zich te verwerven. Erkentelijk waren wij ook voor een oude prent van het Huis ter Kleef, die het vroegere bestuurslid Mr. P. G. van Tienhoven ons aanbood, evenals voor de studie van de Bloemendaalsche

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1927 | | pagina 8