zij waakt ook bij het herstellen van oude gevels, waarbij vroeger maar al te dikwijls zonder eenige piëteit voor het oude werd veranderd en gemoderni seerd. En hoe menigmaal wordt een geheel stadsbeeld door een enkelen nieuwen gevel ontsierd! Men denke nu eens met aan Vroom Dreesmann aan het Spaarne, maar aan het kolossale op zich zelf zoo fraaie gebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij in de Vijzel straat te Amsterdam. Menigmaal, en dat stemt ons tot erkentelijkheid, wordt ons advies gevraagd, nu voor deze verandering, dan voor die. Zoo werden wij door Heeren Kerk voogden van de Ned. Hervormde gemeente in de gelegenheid gesteld onze meening te geven over het Zuiderraam van de Sacristie in de Groote Kerk. Het is thans bijzonder goed hersteld en voorzien van de wapens van de families Roëll, van der Meulen en Teding van Berkhout. Een ieder moge geraden worden een hernieuwd bezoek aan de prachtige Sint Bavo te brengen, om zich te kunnen overtuigen van de intimiteit, welke de Sacristie door het gekleurde glas, vervaardigd door de firma Schouten te Delft, heeft gekregen. Men moet er evenals in andere oude kerken met donkere gebrande glazen een oogenblik in verwijlen om in die weldoende sfeer te geraken. Op de vergaderingen van Heemschut of Hendrick de Keyser en de Monumentendagen is, indien eenigszins mogelijk, altijd een vertegenwoordiger van het bestuur aanwezig. Er worden daar maar al te dikwijls voor drachten en referaten gehouden, die ook voor ons van groot belang zijn. Vooral indien daar mannen als de Heer Henri Polak aan het woord zijn, om te getuigen van hunne groote liefde voor het stedelijk en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1929 | | pagina 21