18 Tot aan den laatsten dag vóór zijn operatie, die hem niet meer baten zou, bleef hij ter beschikking van al zijn talrijke patiënten. Weemoedig stemt het ons, ook nu nog telkens te vernemen, hoe hij maandenlang reeds in voorzichtig gekozen bewoordingen, afscheid nam van zijn schare getrouwen j hoe hij hun allen een opvolger aanwees voor het geval, dat hij er eens niet meer zou zijn. „Men kan het toch nooit weten!" Maar hij wist en zorgde aldus voor zijn patiënten ook na zijn dood! Trouw tot na den dood! En hiermede is tevens de meest karakteristieke eigenschap van Goedkoop geteekend: zijn onvermoeide zorg voor zijn patiënten, voor wie hij dag en nacht klaar stond met woord en daad. Zijn opwekkend woord, liefst met een zeemansterm gekruid, soms ruw in schijn, maar toch zoo innig goed en hartelijk in wezen, gaf altijd de noodige rust en het gewenschte vertrouwen, en was alleen en op zich zelf reeds in staat, hem een populariteit te verschaffen als geen ander ooit verwierf. Maar buitendien was Goedkoop een man van de daad, die op het juiste oogenblik bij zijn patiënten wist in te grijpen, om hun genezing zoo spoedig mogelijk te bevorderen of, kon dat niet, hun lijden zooveel als doenlijk was te verzachten. Zoo moest hij wel een geneesheer zijn bij de gratie Gods, zoowel op het platteland te Bennebroek, waar hij eerst na zijn arts examen in 1887 acht jaren practiseerde en op de handen gedragen werd, als in Haarlem, waar hij nog 34 jaren zijn zegenrijken arbeid verrichtte. Den 21en November 1861 in den Helder geboren en daar uit reederskringen voortgekomen, heeft Goed koop deze, zijn afkomst nooit verloochend. Het zee-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1929 | | pagina 34