23 leeraar aan de Hoogere Burgerschool benoemd. Na een 40-jarige onafgebroken werkzaamheid bereikte hij in 1917 den 65-jarigen pensioengerechtigden leeftijd. Gezond naar lichaam en geest, vol liefde nog voor zijn werk, vroeg en verkreeg hij eervol ontslag. Heyman was een wetenschappelijk man. Onder zijn vakgenooten nam hij een eerste plaats in. Met zijn vrienden, Stoffel, Roorda en Grondhout heeft hij grooten invloed geoefend op de methodiek van zijn vak en deze belangrijk verbeterd. De bekendheid met de Engelsche taal en cultuur bevorderde hij in Haarlem door den stoot te geven tot oprichting van ,,The English Association", welker voorzitter hij werd. Vóór alles echter was Heyman opvoeder en paedagoog. Hij was de jeugd en niet alleen de jeugd - een voorbeeld van toewijding aan het eenmaal gekozen ambt. Voor hem was het onderwijzen het van oogenblik tot oogenblik geven van het beste van wat in hem was: van zijn kennis, van zijn warme liefde voor de jeugd, van zijn getrouwe plichtsbetrachting. Zich niet tot het uiterste in te spannen was hem vreemd, ja onbegrijpelijk. Sterk was zijn persoonlijkheid; opbou wend en omhoogstrevend was zijn levensopvatting. En toch was er in dezen mensch het sterke besef van afhankelijkheid; hem de diep religieuse natuur bleef eigen een verlangen naar warmte en aanhankelijk heid. De oprechte toegenegenheid, zooals jonge men- schen die vermogen te geven, verwarmde zijn hart. Heyman is een gelukkig mensch geweest. In ruime mate heeft hij geoogst, wat hij gezaaid heeft. Voor vele van zijne oud-leerlingen is hij geweest een voor beeld in hun maatschappelijk leven. Hij heeft dat mogen bemerken uit de teekenen, die hij van zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1929 | | pagina 41