9 is en wel Harelhelm, die ook in Friesche plaatsnamen voorkomt. In den loop der tijden zou daaruit Haarlem geworden zijn. Ook Kennemerland kan dan af te leiden zijn van den persoonsnaam Kinne (Keno). De herkomst van andere namen als Manpad, Abbekerk, Abkoude, Aals meer en Alkmaar brengt de spreker ook terug op Friescben oorsprong. De couranten hebben een uit voerig verslag van de voordracht gegeven en boven dien verschafte Ds. Bartstra ons nog een referaat daarvan, zoodat hiermede moge worden volstaan. Een dertigtal leden was tegenwoordig en na afloop volgde nog een korte discussie. Op 16 April hield de Heer Henri Polak een bijzonder boeiende voordracht over „Onze oude ste den, haar beteekenis en behoud". Het was te ver wachten, dat velen naar bet enthousiaste woord van dezen zoo bekenden beschermer en kenner van Neder land s stadsch en landelijk schoon zouden komen luisteren, zoodat bet goed gezien was in een der zalen van Brinkmann de leden samen te roepen. Met on verdeelde aandacht werd door de ongeveer honderd aanwezigen naar het pakkende en medesleepende woord van dezen voortreffelijken spreker en pleit bezorger als weinigen geluisterd. Dat het verkeers fetichisme onmeedoogenloos werd gegeeseld, behoeft geen betoog en instemming werd betoond, toen de Heer Polak het parool gaf „handen af van onze oude steden". Na de levendige improvisatie werd een aantal mooie lantaarnplaatjes vertoond. Een luid applaus van een dankbaar publiek, dat gespannen had geluisterd naar de overtuigende voor dracht van den spreker, en een hartelijk dankwoord van den Voorzitter besloten dezen mooien avond.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1930 | | pagina 19