Mr. H. Ph. VISSER 't HOOFT Gaarne maak ik gebruik van de aangeboden gelegen heid om Mr. Visser 't Hooft als Haarlemmer in dit Jaarboek te herdenken, want een Haarlemmer was hij, een echte Haarlemmer. Wèl werd hij niet hier geboren; wèl behoorden zijn Ouders, beiden uit oude Dordrechtsche families gesproten, hier niet thuis; wel beschouwde hij elk jaar dat voorbijging zonder dat het hem in het buiten land bracht, min of meer als verloren en gaf hij aan zijn zoons een opvoeding welke hen als voorbe stemde voor eene carrière in den vreemde; wel bracht hij de laatste jaren van zijn leven door te Genève, maar niettegenstaande dat alles, trok toch zijn hart steeds weer naar de Spaarnestad en naar de duinen en bleef hij, trots alle vergelijking met het buitenland, Haarlem en omgeving bovenaan stellen. Hoe duidelijk heeft hij daarvan blijk gegeven bij zijn laatste bezoek, dat helaas zijn afscheidsbezoek geworden is. Heeft hij, de niettegenstaande zijn lichame lijk lijden toch zoo opgewekte man, met zijn onbedwing- baren levenslust, daarvan een voorgevoel gehad Heeft hij vermoed, dat hij nog maar zeer kort te leven had en is hij door een innerlijken drang er toe gebracht, misschien onbewust, nog eens afscheid te komen nemen van zijn vrienden en bekenden hier, en van alles, wat hem in stad en streek zoo na aan het hart lag? Zeker lag het niet in zijn aard zich door zulk een gedachte, stel dat die bewust in hem is opgekomen, te laten neerdrukken en nog minder om er zich over

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1930 | | pagina 27