73 schilderijen, aanvangend met meesters uit het begin der 19e eeuw, doch vooral de uitgebreide collecties van teeke- ningen en prenten: teekeningen van oude meesters der Hollandsche, Italiaansche en Fransche scholen (o. a. Rembrandt, Michel Angelo en Claude Lorrain), gravures en etsen (o. a. Lucas van Leyden, Goltzius, Rembrandt en Adr. van Ostade); bovendien eenige geïllumineerde manu scripten. Voor meer belangstellenden en studenten zijn op schriftelijke aanvraag aan den Conservator Dinsdag- en Vrij dagmiddag van 13 tot 16 uur portefeuilles te bezichtigen. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Gevestigd in het Prinsenhof. Toegankelijk kosteloos van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur (Maandagochtend gesloten). Dateerend van c. 1596 draagt de stedelijke boekerij in haar oudste boekbezit het kenteeken van haar oorsprong (Haarlemsche kloosterbibliotheken); hiervan bestaat een zeldzame gedrukte catalogus uit het jaar 1672. De groote uitbreiding valt in de 19e eeuw en vooral sinds 1922 door de toevoeging eener Openbare Leeszaal, die voor Haarlem- Noord in 1930 bovendien een filiaal opende in het Huis te Zaanen, waar evenals in het Prinsenhof de moderne inrichting is gevestigd in min of meer antieke omgeving. GEMEENTE-ARCHIEF. Ingang: raadhuis. Geopend op alle werkdagen van 9 tot 17 uur; des Zaterdags van 9 tot 16 uur. Aldaar o. a. te raadplegen de historische-topografische atlas, bevattend plattegronden, stadsgezichten en portretten betrekking hebbende op Haarlem en onmiddellijke omgeving en de Verzameling Voorhelm-Schneevoogt van prenten van Haarlemsche graveurs. RIJKSARCHIEF IN NOORD-HOLLAND. Gevestigd in de Vleeschhal, ingang in de Spekstraat. Geopend op alle werkdagen van 9 tot 17 uur; des Zaterdags van 9 tot 13 uur. Aldaar o. a. te raadplegen de provinciale verzameling van kaarten en platen betrekking hebbende op de historie en plaatsbeschrijving van Noordholland, terwijl ook de archiefbibliotheek daarop gespecialiseerd is.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 107