Werkelijk goede Burgemeesters zijn zeldzaam. Aan hoeveel vereischten heeft men niet te voldoen om dien naam te verdienen 1 Vooreerst de materie, waaruit de Burgemeester is opgetrokken, de menschl Wie als mensch niet hoog staat, kan geen goed Burge meester zijn. Het Hoofd der Gemeente moet, omdat hij meer nog aan den weg timmert dan welke andere Autoriteit ook, het voorbeeld zijn, waarnaar allen die de Gemeente dienen, hetzij hoog, hetzij laag, zich kunnen richten. Wie eigen belang of glorie zoekt, kieze een andere richting en late het Burgemeestersambt aan hen, die het beschouwen als een schoone taak, waaraan zich te mogen wijden, een eer is. Dat een Burgemeester, die zijn functie aldus opvat, verheffend op zijn omgeving werkt, ligt voor de hand. Onwillekeurig spoort hij door zijn voorbeeld anderen aan, op hun beurt het voorbeeld te geven en ook het beste te leveren, waartoe zij bij machte zijn. Zooals een zichzelven-niet-vergetend chef het peil van zijn omgeving onvermijdelijk neerhaalt, zoo voeren de hoogere principes van hem die zich slechts bei)vert de hem toevertrouwde zaak te behartigen, dat peil on willekeurig op. Slechts wie het ambtelijk serail kent, kan beseffen, hoe snel en hoe sterk deze verschillende invloeden zich kunnen doen gelden, juist bij de ge meenteadministratie, omdat de daarbij betrokkenen elkaar zelden of nooit uit het oog verliezen en onderling zooveel contact hebben. Slechts de daar ingewijde weet, van hoe overwegend belang het is, dat de leiding berust bij mannen van hooge opvatting en karakter. Niet de vlotte, soepele, als van zelf naar voren komende menschen, die onmiddellijk op alles bescheid weten en dadelijk voor iedere moeilijkheid een uitweg

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 12