beste vakmannen gezocht wordt. Ook diende in het oog gehouden, dat hij die deelneemt aan de voor bereiding, geen vrije beoordeeling behoudt en zijn objectieven kijk verliest. Men leide hieruit echter vooral niet af, dat tijdens zijn Bestuur de Ambtenaren abnormalen invloed had den, zich meer konden doen gelden dan hun positie medebracht. „Indien U mij overtuigen kunt, dat wat U voorstelt, „juist is en in het belang der Gemeente, zal ik het „steunen, doch die overtuiging moet voorafgaan," luidde het gewoonlijk. Men kreeg de gelegenheid wat men voorstelde, toe te lichten en te motiveeren, doch persoonlijken invloed bezat eigenlijk niemand, 's Burge meesters eigen, zelfstandig gevestigd, oordeel zou hem ten slotte den weg wijzen en, ten einde tot op het laatste moment de absolute vrijheid te behouden, werd principieel aan niemand ooit eenige toezegging gedaan, waarvan een typisch voorbeeld zou zijn aan te halen. Maar, uit den aard der zaak moet een schets, als dit artikeltje bedoelt te zijn, kort blijven. Dus mag niet uitgeweid over veel wat eigenlijk om vermelding vraagt. Dus niet over de groote preventieve werking, welke uitging van de overal gevoelde zekerheid, dat een man aan het hoofd stond, die diep doordrongen van de verantwoordelijkheid, welke op hem als ver tegenwoordiger van aller belangen rustte, in alle om standigheden, hoe moeilijk ook, zijn plicht zoude weten te doen. Evenmin van 's Burgemeesters buitengewone gave van snel intuïtief aanvoelen, waarvan treffende voorbeelden zouden zijn aan te voeren. Ik kan dus ook niet beschrijven, hoe, vóór nog hier te lande aan Woningwet en dergelijke algemeene voorschriften ge dacht werd, reeds te Haarlem pogingen in die richting

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 18