is zijn werk een factor van groote, vormende beteekenis geweest voor de Noord-Nederlandsche bouwkunst, misschien wel even groot als de kunst van Frans Hals! Op het doek werd alles tot in bijzonderheden duidelijk gemaakt en toen de Voorzitter den spreker hartelijk dankte voor zijn buitengewoon boeiende voordracht, had hij de instemming van alle aanwezigen. Ge kent allen de Ruïne van Brederode te Velserend, waarheen velen Uwer in hun jeugd op een buiten partij in Janpleziers heentrokken. Behalve Kraantje lek, het Bloemendaalsche bosch, het Kolkje en de Vogelenzang was het altijd een bijzonder geliefd pretje, omdat er zooveel te zien was en kattekwaad kon uitgevoerd worden. Ouderen herinneren zich den verlaten toestand, waarin het Kasteel zich bevond, tot de Stuers zich erover ontfermde en aan het opknappen en restaureeren trok. Brederode is misschien de oudste grafelijke burcht in Nederland en toen er in de om geving, door bebouwing gevaar dreigde, meende het bestuur te moeten trachten dit te voorkomen. Na eenige bezoeken ter plaatse met enkele belangstellenden en belanghebbenden en voorspraak in den Haag, zooals het heet, kunnen wij en velen met ons er ons bijzonder over verheugen, dat de kastelein van het bekende, er tegenover liggende hotel nu niet meer zeggenschap over dit merkwaardige monument heeft. De Rijks archivaris te Haarlem, ons bestuurslid Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, werd in December 1930 tot slotvoogd benoemd, zoodat het beheer en toezicht nu aan hem zijn toevertrouwd en men ervan verzekerd kan zijn, dat de ruïne en haar omgeving thans veilig zijn en geen schennende handen het zoo schilderachtige geheel zullen kunnen bederven. Ook dit jaar werden wij weder bedacht met enkele

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 38