de Haas behoorende terreinen ten zuiden van het Wijde Geldelooze pad, thans Tempeliersstraat, gelegen. Deze terreinen uit het voor Hyacinthencultuur zoo gewilde en geschikte zuivere kalkhoudend zand, zonder veenigen ondergrond bestaande, zijn de klassieke gronden, waar in de eerste helft der zeventiende eeuw de Haarlemsche floristen hun beroemde Tulpen teelden. De uitbreiding der stad in het Zuid-Westen, om streeks het einde der 19e eeuw (Koninginneweg, Tem peliersstraat, Wllhelminapark), waardoor de Kerstens een deel hunner cultuurgronden moesten afstaan, deed hen besluiten hun zetel en cultures naar Heemstede te verplaatsen, waar zij het aan den Heerenweg en langs de Zandvoortschelaan gelegen buitengoed Berken rode, met het aan de overzijde van den Heerenweg zich bevindend weiland, te zamen een groot complex gronden omvattend, voor hunne kweekerijen, bloem bollenmagazijn en pakhuis, kantoren en woonhuizen gingen exploiteeren. Dit was een groote en zeer kost bare onderneming, daar van het buitengoed Berkenrode de boomen en struiken gerooid en de grond zeer diep omgegraven moest worden, ten einde de boomwortels enz. te verwijderen en daar dat terrein zeer laag en drassig lag, werd een gedeelte grond van het aan de overzijde van den Heerenweg gelegen weiland afgegraven en op Berkenrode gebracht, ten einde dat terrein op te hoogen en voor de bloembollencultuur geschikt te maken. Ongetwijfeld hebben de gebroeders Kersten toen toch nog wel profijt er van gehad, dat zij in hun jeugd zoo vertrouwd geworden waren, met alles, wat in verband stond met grond-bewerking en omgang met werknemers. Helaas moet gezegd worden, dat door allerlei om standigheden, buiten den wil der Kerstens, de zoo

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 56