Het was vanzelf sprekend, dat Vincent Loosjes niet alleen lid van den grooten kerkeraad was, maar daarnaast regent van het doopsgezinde weeshuis, be stuurder van het fonds van Dr. Jacobus van Zanten, directeur van het fonds tot den predikfonds, regent van het zuiderhofje, bestuurder van de doopsgezinde scholen, bestuurder van de algemeene doopsgezinde sociëteit, directeur van Teyler's Stichting, terwijl de vreugde van zijn laatste levensjaren is geweest de schepping van het doopsgezinde tehuis voor ouden van dagen Spaar en Hout. Loosjes was een geboren regeerder; het leiden eener vergadering was een zijner beste kwaliteiten heeft zijn vriend H. D. TjeenkWillink geschreven, hem herdenkend in het Nieuwsblad van den Boek handel. Deze hoedanigheid is voor Loosjes tot haar volle vervulling gekomen. Als voorzitter heeft hij, tal van jaren, vele van de genoemde doopsgezinde colleges en besturen geleid. Hij deed dit ook elders. Ofschoon Adriaan Loosjes, op het Amsterdamsche Athenaeum de wetenschappelijke opleiding had genoten, om, evenals zijn naar Haarlem gekomen vader, doops gezind prediker te worden, was zijne keuze ten slotte eene andere. In 1783 vestigde hij in Haarlem zich als boekhandelaar en uitgever. Nog altijd leeft de oude naam voort in de firma ,,de Erven Loosjes Voor zijn achterkleinzoon Vincent Loosjes sprak ook ten dezen de traditie. Nadat hij zich, mede in het buitenland, daartoe had bekwaamd, trad hij in 1892 bij zijn vader in de zaak, zich meer in het bijzonder aan de uitgeverij wijdende. Nadat hij een tiental jaren met dezen had samengewerkt, vestigde hij zich in 1902 als zelfstandig uitgever. In deze periode heeft hij, ook door de samenwerking met Frans Netscher,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 69