68 lust in het boerderij-bedrijf. Doch haar geest sloot zich niet op binnen de grenzen daarvan. Beiden volgden met aandacht den loop der wereldgebeurtenissen. Vooral 's winters lazen zij samen veel, liefst in vreemde talen. De overlevering heeft een gezegde van haar bewaard, aangaande het onderscheid tusschen een dame en een burgerjuffrouw: ,,Ze doen allebei haar huishouden, maar de dame praat liever over iets anders." Misschien zou er geen aanleiding zijn, de nage dachtenis van dit Akendamsche echtpaar, na ruim honderd jaar nog eens bij het lezend publiek te intro- duceeren, indien hun huis niet zulk een geliefd ont spanningsoord geweest was van het Haarlemsche Schildersgenootschap Pictura. Tot de liefhebberijen van den heer Penninck Hoofd behoorde het bijhouden van een ,,ALbum Akendamien.de" waarin vrienden en bekenden 't een of 't ander schreven of teekenden, en hij dan op de achterzijde hun maat schappelijke positie en levensschets aanstipte. Voor een deel verhief zich dit album niet veel boven andere dergelijke uit dien tijd. Menige twintigste-eeuwer uit den omtrek van Haarlem zou er nog namen van zijn oud-, of betoud-overgrootvaders in kunnen terugvinden, naast zinspreuken als ,,Amitié éternelie" of Semper idem in veerepenne-krulletters. Er kwamen daar onder verscheiden personen van algemeene bekendheid voor. Doch het meest interessante contingent in het album leverden de leden van Pictura. De heer en mevrouw Penninck Hoofd hadden beiden teekenen geleerd en deden dit gaarne. Dilettantisch, natuurlijk. Maar in den vóór-fotografischen tijd lag er, voor menschen, die wat artistieken zin meebrachten,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1931 | | pagina 98