gemeenlandshuis te Leiden heeft berust, geen opschrift; de vragen omtrent haar herkomst en dateering zijn niet dan uit indirecte gegevens te beantwoorden. Door den heer Baart de la Faille daartoe bij herhaling aangespoord, moge ik een poging tot beantwoording ondernemen. De catalogus der tentoonstelling van 1923 brengt de kaart, onder voorbehoud, tot 1544, in verband met de meting van dat jaar. Deze gissing scheen wel aan nemelijk, totdat bij nader onderzoek bleek, dat het op de kaart met groen afgezette territoir van het ambacht niet volkomen met het in de meting van 1544 vast gelegde territoir overeenstemt. Het voornaamste ver schil betreft het op 't Spaarne loozende deel der ge meente Velsen ten zuiden van Santpoort; de landmeters van 1544 sluiten dit uit, doch de kaart kleurt het als deel van Haarlemmerambacht. Deze voorstelling wordt bevestigd door een vonnis van 20 Mei 1541, waaruit blijkt, dat de bedoelde landen toen inderdaad in de lasten van Rijnland onder Haarlemmerambacht waren aangeslagen. We moeten voor de dateering onzer kaart dus vóór 1544 zoeken. Een terminus post quem is gauw ge vonden: ouder dan 1520 kan de kaart nooit zijn, want de in dat jaar voltooide toren der Groote Kerk staat er in volle glorie op evenzeer als de toen gelegde dam aan het Penningsveer en de krachtens overeen komst van 1519 gelegde Kleine sluis aan het westeinde van Spaarndam. Het onderzoek naar de aanleiding, die onze kaart tusschen 1520 en 1544 in het archief van Rijnland kan hebben gebracht, leidde me tot een in 1521 gevelde beslissing omtrent den aanslag van Haarlemmeram bacht in de lasten van Rijnland.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 70