Eene groote hofstede aldaar met bleekerij, was toen (n.l. omstreeks 1600) in bezit van Dr. Nanning Flo- rijsz. Cloeck. Hij leefde van 1567—1624, was koop man op het Water te Amsterdam en in 1588 getrouwd met Claertje Claesdr. Kan. Zij hadden een zoon, Dr. Allard CIoeck, die in 1630 Schepen was van Amsterdam, nog een zoon NlCOLAES, en twee dochters, Maria en Wijffgen, laatstgemelde getrouwd met Albrecht Stijpel. Het goed van Dr. Nanning Cloeck, was in zijn tijd bekend als Cioeckendaei, of Cloecken-hofstede, en vooral werd er, nog wel na zijn dood, de aandacht op gevestigd door eene ontdekking of opvatting, waar van in die dagen in de streek Bloemendaal—Haarlem veel gerucht gemaakt werd en wat men het Mirakel van de boomen noemde. Een man uit Haarlem, zaag en bijl hanteerende, had namelijk in de schijf van een appelboom-tak, gewassen „op Cloecken-hofstede tus- „schen de Grafelijke Huijsen van „van Bloemendael en „de Brederode op 30/31 December 1627 figuren opgemerkt, die hij, en anderen met hem, aanzagen voor afbeeldingen van zes vrouwen en twee violen. „van de Heer President-Burgemeester Mr. Mattheüs Steyn: hier manqueerde „ook geen schoon Onthaal: de Waterlandsche Boerinnetjes, op 't Muzijk, „haar geleert, dansten hier vermaaklijk voor de Prins, en bedreven veele „klugtigheden. Des avonds ten 9 uuren quamen hunne Hoogheden weder in „de Stad". Schrevelius, blz. 524. In den Tegenwoordigen Staat der Vereenigde Nederlanden (Dl. VIII) leest men: dat er in 1762 van de 807 inwoners onder Bloemendaal en Aelberts- berg 407 waren, die als knechts en meiden op de bleekerijen dienden. In het vroege voorjaar kwamen ze uit Brabant en Overijssel en in het najaar ver trokken zij weder. De roem dezer bleekerijen was niet alleen binnen- maar ook buitenslands gevestigd, zoodat meestal het garen uit Engeland naar de Haarlemsche bleekerijen werd gezonden,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 80