58 Den 18 October 1625 werd ingeschreven het testa ment van Dr. Nanningh Florijsz. Cloeck, waarbij hij de hofstede vermaakte aan zijne dochter Wijffgen, getrouwd met Albrecht Stijpel, om tot het derde gelid in zijn geslacht te blijven. Tien jaren daarna, den 3 Augustus 1635, verkoopt Johan Wolphert van Brederode, Heer tot Brederode, Vrijheer van Vianen, Ameide, Erfburggraaf tot Utrecht, Heer tot Haaften, Herwijnen, voor 1000.aan Dr. Allard en Nicolaes Cloeck, en aan Maria Cloeck, een meertje, liggende aan hunne hofstede in Aelbertsberg. Dus waren die toen eigenaars van Cloeckendael. Maar (op welke wijze blijkt niet) in 1655 was van de hofstede eenig bezitter de kleinzoon van Dr. Nan ningh Florijsz. Cloeck. Het goed was, volgens de begeerte des testateurs, tot in het derde gelid in zijn geslacht gebleven en de zoon van Wijffgen Nannjngh Cloeck Stijpel, werd door de bepaling van het testa ment zijns grootvaders niet tegengehouden CLoeckendael te vervreemden. Dit deed hij dan ook en verkocht krachtens willig decreet van den Hove van Holland van 5 November 1655, aan Mr. Willem van Gennep, koopman te Amsterdam, voor ƒ15.000.de hofstede met huizing, bleekerij, landerijen, plantagie en verder getimmer, samen ter grootte van 12 morgen 407 roeden, mitsgaders een vischrijk meer of water, waarin niemand visschen mag dan met believen van den kooper. In den tijd van van Gennep werd de oude benaming van de hofstede losgelaten en vervangen door den naam Meer en Berg, waaronder, in weerwil van aan merkelijke wijziging van bestemming, het goed nu nog bekend is. De nieuwe eigenaar en de zijnen, vonden er eene halve eeuw lang, verpoozing en vermaak,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 84