Reeds 2 Augustus 1742 werden twee stukken weiland en de bezaaide grond van het voormalige Rust van Onrust, voor 875.'verkocht aan den Heer Gerrit Hoofman, den belendende ten noordoosten, die later ook in bezit kwam der houtbosschen van dezelfde herkomst, want deze, met de weilanden, werden door zijne Weduwe Magdalena Klijnschol van de hand gedaan voor ƒ1627.10 aan Isaac Verhamme getrouwd met Anna Johanna Barnaart. Na diens dood werden door zijn erfgenaam de terreinen en houtbosschen van het oude Rust van Onrust voor ƒ2250.'verkocht aan Mr. Christoffel Jan van Dam, eigenaar van het belendende Meer en Berg, die alles trok bij dit buiten verblijf, dat er dus aanmerkelijk door vergroot werd. In 1804 staat te boek als eigenaar van Meer en Berg de Heer Pieter Theodorus van Hoorn: hij leefde van 1774 tot 1842, en bekleedde de betrekking van Penningmeester van de Thesaurie der Stad Amsterdam, en was Kolonel van de Schutterij aldaar. Hij was getrouwd met Brigitta Elisabeth Constantia Pancras Clifford, eene oomzegster van Mr. Chr. J. van Dam (n.l. eene dochter van diens zuster Brigitta Susanna Jacoba van Dam, echtgenoote van Mr. Gerhard Pancras Clifford). Toen de Heer van Hoorn in 1842 was overleden, is ,,Meer en Berg" het volgende jaar te Amsterdam in publieke veiling gekomen en den 12 Juni 1844 voor ƒ26.021..overgedragen aan Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, die het bestemd hebben voor Provinciaal Krankzinnigengesticht dat in Juni 1849 werd geopend en waartoe het nog heden dienst doet. C. J. Gonnet.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1932 | | pagina 89