„aan de Poort met 14 a 16 Koetzen ontvangen, op „het Stadhuis geleid en op het Prinsenhof getracteert. „Des avonds deed hij een keertje na het Vorstelijke „Landhuis van den Deenschen Minister de Heer „Gabriël Marcelis, in (de baluage van) Brederode." De gelukkige bezitter van Elswout stierf in 1673 en liet het landgoed na aan zijn zoon Jan van Marselis, Heer van Renes (1641 1702). Deze moet er zich niet veel aan gelegen hebben laten liggen, althans de kronijkschrijver vertelt, dat in 1703 alles slecht onderhouden bleek te zijn en erg vervallen. In den staat waarin het zich dan bevond, kwam het den 19 Februari 1703 te Amsterdam in veiling en werd voor 28.600.— gekocht door den Heer Jan Roms- winckel (die getrouwd was geweest met de dochter van den pas overleden eigenaar, Isabella Maria van Marselis, gestorven op 23-jarigen leeftijd in 1692). In den verkoop waren niet begrepen de beelden met voeten of pedestallen, de taxis staande in de warmoes- tuinen, vijf schilderijen in de groote schilderkamer en nog vier schoorsteenstukken, alsmede het tapijtbehang sel in de voorkamer, hetgeen echter alles door den kooper tegen schatting kon worden overgenomen. -Maar of dit door hem is geschied, valt eenigszins te betwijfelen, want Jan Romswinckel stierf reeds den 3en Juli 1703, op een en vijftig-jarigen leeftijd. Toen bleef, naar het schijnt, zijn zoon Jan Roms winckel in het gebruik en genot van het door zijn vader gekochte landgoed, want den 4en April 1718, werd door Jan en Willem Hendrik van Marselis, als erfgenamen van hun vader Jan van M-arselis en van hun broeder Hendrik Tilt van Marselis, over gedragen aan den Heer Jan Romswinckel Janszoon 1), 9 De zoon van den kooper van 19 Februari 1703.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1933 | | pagina 78