53 de hofstede Elswout, blijkens de omschrijving bij de veiling van 19 Februari 1703 waarnaar verwezen wordt, groot 12 morgen 350 roeden. Verder werden nog door de verkoopers aan den Heer Romswinckel getransporteerd, de duinen, wildernissen, landerijen, warmoeslanden, lanen, plantagiën, wegen en wate ringen, alsmeoe de Zandvaart, met den weg daarneven tot in de Houtvaart, met nog al het verdere door den Heer Romswinckel in de gemelde publieke veiling gekocht. Ook mede de Zanderijen en het recht dat de verkoopers mochten hebben tot de Zanderskolk van de Stad Haarlem. Als koopsom was betaald ƒ51.600.—. Deze Heer Jan Romswinckel Janszoon was waar schijnlijk ongehuwd, liet ten minste geene vrouw of kinderen na; hij stierf vóór Juli 1720, had geen testament gemaakt, en derhalve waren van rechtswege erfgenamen zijner nalatenschap: le. zijn broeder Abraham Romswinckel (1657 1738), Geheimraad President van Zijne Koninklijke Majesteit van Pruissen, Groothandelaar in zijde, Turksch garen en Oost-Indische waren te Amster dam 2). 2e. zijne oomzeggers Johannes en Mr. Abraham R., zoons van zijn broeder Matthijs R. 3e. dan nog zijne oomzeggers Nicolaas en Matthijs R., zoons van een derden broeder. De rechthebbenden vermeld onder 2 en 3 verkochten in openbare veiling te Amsterdam den 3 Juni 1720 Brouwerskolk. Onder de bodems waarmede uit Holland op Japan handel gedreven werd, komt in 1751 ook voor het Schip „Elswout", dat waarschijnlijk wel door de Romswinckel's in de vaart zal zijn gebracht.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1933 | | pagina 79