- 74 - gebracht onder den gemeenschappelijken naam van Oosterduin", dat in 1794, toen ,,Spiegelenburg" er aan toegevoegd was, eene uitgestrektheid had van 250 morgen. Hij begon met ƒ750.000.als koopprijs er voor te betalen, legde heel veel aan de verfraaiing van zijn buitenplaats ten koste en had haar, voor zoover het hem mogelijk was geweest, naar alle richtingen vergroot. Numan schrijft bij de afbeelding welke hij gemaakt had het volgende: Oosterduin" is eene sierlijke en uitgestrekte lust plaats. Heeft het uitzicht aan de voorzijde over de landerijen naar de Leidschevaart, op de Stad Haarlem en de omliggende buitenplaatsen. Aan de achterzijde, alom op de Duinen, welke hare grenzen bepalen. Daarom heet zij Oosterduin", omdat zij ten westen der duinen gelegen is. Zij is aangelegd door den Heer Mr. Andries Munter, Schepen der Stad Amsterdam, die in den tijd van ruim twintig jaren er eene aanzien lijke buitenplaats van maakte. Na zijn dood (1771) kreeg eerst zijn zoon en later (in 1788) de tegenwoor dige bezitter (in 1794, dus de Heer Muijlman) haar in eigendom, die door den Heer G. Michael den aanleg geheel en al deed veranderen en naar den nieuwen smaak inrichten. De buitenplaats is in haar geheelen omvang 250 morgen groot, waarvan ruim 70 beplant en omrasterd zijn, ofschoon het overige ook met bosschen beplant, met wandel- en zijwegen doorsneden en tot weiden voor het vee is aangelegd, welke echter voor het oog der bewoners haar natuurlijke en schilderachtige bevalligheden niet verbergen. In het woonhuis heeft men over ruime waterkommen en H. Numan. Vier en twintig printtekeningen met couleuren verbeeldende Hollandsche Buitenplaatzen, met derzelver beschrijvingen. Amsterdam 1707,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 100