17 snel, zoodat in 1918 dit aantal 435 bedroeg. De jonge directeur werd in het Haarlemsche onderwijs een leidende figuur en in onderwijskringen een man van gezag, zoodat hij in 1919 tot Voorzitter van de ver- eeniging van Directeuren werd gekozen en in 1920 tot lid van den Onderwijsraad werd benoemd, welke functies hij echter wegens de zware eischen, die zijn betrekking aan hem stelde, na korten tijd moest neer leggen. Hoeveel er wel van een directeur wordt gevergd, als hij zijn taak opvat, zooals Ir. Broekman, kan schrijver dezes beoordeelen, die het voorrecht heeft gehad van Sept. 1916'Sept 1928 als waar nemend directeur met hem te mogen samenwerken en hem heeft leeren kennen als een nobel, fijnvoelend man, die met volle toewijding, zonder op zijn gezondheid te letten, zijn geheele persoon gaf aan zijn school. Een belangrijke wijziging in het onderwijs was de invoering van sport in de middaguren, waarbij de aan openluchtspel bestede tijd als schooltijd werd be schouwd. Over dit feit schreef de hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad bij het aftreden van Ir. Broekman „Van Mourik Broekman begon daar in Haarlem mee. In 1918 werd ook de eerste der jaarlijksche „Open- luchtspeldagen" van de school gehouden, en in Juli 1920 de eerste gemeenschappelijke fietstocht van alle leeraren en leerlingen. Velen zullen zich nu nauwelijks meer kunnen voorstellen, hoe vervaarlijk modern en ongehoord deze nieuwigheid in die jaren scheen. De resultaten bleken uitstekend, zoowel voor den onder- lingen band onder de leerlingen als voor de verhouding tusschen leeraren en leerlingen. En die onderlinge band op school, die goede geest daarvoor heeft de directeur v. Mourik Broekman wel ontzaglijk veel gedaan en daarbij heeft hij resultaten bereikt, waarop

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 31