hij altijd met blijde voldoening zal kunnen terugzien." Hoewel de school wel wat in omvang verminderd was door de oprichting van een 2e H.B.S. met 5-j.c. onder Dr. Donk (in 1919), kwam toch spoedig een nieuwe aanwas van leerlingen. Toen in 1925 met de omzetting van de H. B. S. in een Lyceum een belang rijke uitbreiding van het onderwijs kwam, werd de drukte voor van Mourik Broekman geweldig groot. Het Lyceum groeide zoo snel, dat het, toen het aantal leerlingen in 1932 tot ruim 500 was gestegen, de grootste school in Nederland was geworden. In 1933 moest uit bezuinigingsoverwegingen het Lyceum weer worden teruggebracht tot den H. B. S.-vorm, wat voor den Directeur een diepe teleurstelling beteekende, ofschoon hij overtuigd was, dat het gemeentebestuur slechts noodgedwongen tot deze afbraak was over gegaan. Hoewel hij na een ernstige ziekte zijn taak weer kon hervatten, besloot hij, op dringenden raad van zijn geneesheer, die een rustiger leven voor hem noodzakelijk oordeelde, zijn pensioen te vragen. Op zijn verzoek werd hem eervol ontslag verleend op 24 J anuari 1934 „onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten in verschillende hoedanigheden aan het Middelbaar onderwijs bewezen." Om zijn verdiensten te eeren werd hij in 1928 tot Officier in de Oranje Nassau-orde benoemd, terwijl hem op 28 Maart 1934 bij gelegenheid van het afscheid van de leerlingen, bij monde van den Wethouder van onderwijs, door het Gemeentebestuur de gouden me daille der gemeente werd aangeboden. Bij het afscheid van de leeraren en oud-leeraren hield Ir. H. van den Heuvel Rijnders, leeraar aan de le H. B. S. B, een indrukwekkende rede, waarin hij o. a. zei,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 32