26 De jongste, Klaas, werd op 9-jarigen leeftijd naar de Spaarnestad gezonden, waar hij ten huize van den heer H. J. Overbeek in de Jansstraat een goed en vertrouwd tehuis vond. Hij bezocht de school van den heer W. Knoop, in de Jacobijnenstraat, die vele Haarlemmers zich nog wel zullen herinneren. Bovendien kreeg hij privaatlessen; want Vader van Eden wenschte, dat zijn tweede zoon apotheker zou worden. Hoe ouder Klaas werd, hoe meer het bleek, dat hij voor de langdurige, iet of wat vervelende studie niet geschikt was. Hij gevoelde meer behoefte aan daadwerkelijk handelen en kwam in de leer bij den drogist: Van de Pavord Smits, een toen zeer bekend adres in de Kruisstraat. Toen ontwikkelde zich in hem een zeker zaken-flair en na een paar jaar opende hij zelf een drogisterij in de Damstraat, welke zaak later naar het Spaarne verplaatst werd. Met energie wist hij zijn zaak tot bloei te brengen: in de Groote Houtstraat verrees een filiaal en later een in het volkrijke Noorden: in de Cronjéstraat. Toen de zaken zich aldus uitgebreid hadden, werd een Naamlooze Vennootschap gevormd met den heer van Eden als directeur. Geenszins beschouwde hij dezen post als een sine cure, want, schoon hij de 70 reeds gepasseerd was, stapte hij vrij regelmatig te halfacht des morgens op de tram om de zaken in Haarlem te bezoeken. Dat hij zijn vak door en door kende, ook alle belemmerende bepalingen, die de wet de drogisten bij de apothekers achter doet stellen, blijkt wel uit het feit, dat hij 40 jaar lang het Weekblad voor Dro-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 44