30 spaarbank. Later dankte de Directeur van de Rijks postspaarbank den heer Kloeke voor het op deze wijze populair maken van de Spaarbank. En de resultaten van Kloeke's werken te Schagen? Bij zijn komst gingen heel veel leerlingen uit die gemeente in naburige gemeenten school. Maar weldra had het omgekeerde plaats. Tal van leerlingen uit andere gemeenten bezochten nu de school te Schagen. De hoogste klasse had aanvankelijk leerlingen tot 12 jaar, maar later bleven de leerlingen er tot hun 16e jaar. De school had een uitmuntenden naam, tot ver buiten Schagen. Kloeke had er „een parel" van gemaakt 1 In Maart 1876 werd Kloeke hoofd der school te Weidum, in het hartje van Friesland. Dit was zijn eerste betrekking als hoofd. Het zou nooit gaan, zeiden zijn kennissen, want hij kende geen Friesch. Maar het ging wèl, want Kloeke léérde Friesch en hij won er de genegenheid door van ouders en leerlingen. Het jonge hoofd had het niet gemakkelijk te Weidum. Toen de eenige onderwijzer van de school naar elders vertrok en voor het lage salaris niet spoedig een ander kon worden gevonden, stond Kloeke zeven maanden lang alléén voor de geheele school met bijna honderd leerlingen, verdeeld over zes klassen. Voor zoover het onder de buitengewoon moeilijke omstandigheden mogelijk was, maakte de energieke jonge man ook van deze school „een parel" en toen hij het hoofdschap te Weidum met dat te Vreeswijk verwisselde, betreur den ouders, leerlingen en autoriteiten zijn vertrek ten zeerste. Zoo zou deze man van alles, wat hij ter hand zou hebben genomen, „een parel hebben gemaakt". Hij bezat daarvoor de gaven en de eigenschappen. Want

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 50