- 32 De wakkere oude heer Kloeke aarzelfde geen oogen- blik. Waarom zou hij aan deze eervolle opdracht geen gevolg geven? Zijn geest was helder, zijn lichaam nog krachtig; hij beschikte over een uitmuntende kennis van het eigen land en volk èn van de Fransche taal en bovendien over een buitengemeen boeienden, rustigen verteltrant. Kloeke reisde naar Frankrijk, herhaalde malen zelfs en de Fransche jeugd hing aan zijn lippen. Een Fransche onderwijs-autoriteit ver klaarde, dat hij nog nooit een onderwijsman had ontmoet, die zóó de jongelui wist te „pakken" als die kleine, rustige Hollandsche heer. Als kostbare documenten bewaarde Kloeke dozijnen Fransche op stellen over het door hem in de Fransche scholen gesprokene, geschreven door leerlingen van 16 jaar en ouder. Zij allen lieten zich in zeer waardeerende bewoordingen uit over zijn interessante en leerzame voordrachten. Ook op letterkundig gebied bewoog de heer Kloeke zich. Daartoe aangemoedigd door Prof. G. Kalff en anderen, schreef hij in 't belang der philologie nu en dan kleine stukjes in 't Zwolsch (hij was een Zwollenaar van geboorte). En eenige jaren geleden verscheen van hem een in 't Zwolsch geschreven werkje, getiteld „Zwolsche Sketsies", dat door de critiek gunstig ontvangen werd. Prof. Casimir sprak van „de leuke, gemoedelijke Zwolsche schetsjes van den wakkeren ouden heer Kloeke". Bekend is, hoe hij zich in zijn Schager tijd en ook later - heeft geïnteresseerd voor de verbetering van wat hij in een brochure noemde „de armzalige scheepvaartkanalen in het waterland West-Friesland". Hij sprak over dit onderwerp in verschillende ge meenten, schreef er artikelen over in tijdschriften en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 52