42 Verkooper is de Haarlemsche notaris C. H. van Heymenberg Reuvens. Deze transportakte van het huis Eindenhout komt merkwaardigerwijs noch voor in de Heemsteedsche protocollen, noch in de zeer zorgvuldig bewaarde eigendomspapieren van het land goed. Op de aankondiging van den verkoop staat alleen bijgeschreven dat Dirk Damen een deel van het wei- of hooiland heeft gekocht voor ƒ1370. terwijl Anna Visser's zoon, Mr. Jan van Styrum, op 4 April 1787 voor haar nog een stuk land tusschen Vredehof en de Leidsche Vaart verkoopt voor ƒ125.-. Wat er restte van het Oude Dronckenhuisje, d.w. een schuur, een muur, een oprijlaan en een stuk grond, koopt Cornelis van Eeden voor ƒ1870.Nog staan in den huidige tuinmanswoning ingebouwd de zwaar verankerde schuurmuren met inrijpoort aan de achter zijde en ten Noorden daarvan bewaart een put nog de herinnering aan de aloude herberg. Van Eindenhout ontmoeten we dan voor het eerst weer als eigenaar den Amsterdammer George Gerard Lans, mogelijk verwant aan de Haarlemsche brouwers familie van dien naam; en wel op 3 Aug. 1793, als hij aan het Hoogheemraadschap Rijnland toestemming vraagt om op die plek een nieuw huis te bouwen en voorts zijn eigendom af te sluiten ,,met Palen door Kettingen aaneen verbonden". Lans liet over de toestemming geen gras groeien, want aan de Zuidelijke voorzijde van het nog bestaande huis staat op een steen gegrift, dat op 17 Aug. 1793 door Christiaan Ernst Lans en Margaretha Catarine Lans, zeer waar schijnlijk George's kinderen, de eerste steen gelegd is van den smallen hardsteenen onderlaag van dit in stevig eikenhout opgetrokken huis, waar zelfs die gedenkplaat reeds in hout gevat staat. Daar het huis

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 64