43 voor het uitzicht op het Spaarne loodrecht op de Spanjaardslaan werd geprojecteerd, staat de rooilijn schuin op den Heerenweg. De gevel werd opgetrokken in den klassieken stijl, waarin we om Haarlem nog verschillende buitens kennen en die later den naam van Empire zou dragen. Waarschijnlijk werd Lans geïnspireerd door den eveneens klassieken gevel, die zijn rijke stadgenoot, de bankier Henry Hope, sinds 1785 liet oprijzen op de plaats van de hofstede Wel gelegen, thans bekend als het Paviljoen. Aan Lans is het ook te danken, dat de oude bezitting Eindenhout weer ongeveer hersteld werd in haar vroegere uitgestrektheid. Reeds in 1793 breidt hij door grondaankoop o. a. van zijn Noorderbuurman Gerrit Akersloot zijn gebied in die richting uit, zoodat sinds zijn landgoed direct grensde aan de nog uitgestrekter buitenplaats Bosch en Vaart, waarvan Jan Willink, leeken-kanunnik van Ste Marie te Utrecht toen eigenaar was, die het in 1779 voor ƒ46.100.van de familie Barnaart had gekocht. Op 22 November 1794 maken Lans en Willink een grensscheidingsakte op. In 1797 koopt Lans ook het hiervoren op bladz. 40 vermelde erfpachtrecht van de stad Haarlem af met ,,de finale voldoening" van ƒ300. Zagen we op bladz. 41 hoe Anna Visser in 1775 aan Vredenhof een deel van de Eindenhoutsche ter reinen had verkocht, in Aug. 1799 komt Lans met den toenmaligen eigenaar van Vredenhof, den Amster- damschen bankier Hendrik Hovy, tot een minnelijke schikking, waarbij die grens een veel minder scherpen hoek maakt met den Heerenweg. Dan wordt Einden- hout beschreven als ,,een Heere Huyzinge met Hek met pilasters." Slechts kort heeft Lans van zijn bezitting alhier 4

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 65