51 kent natuurlijk dien vierkanten paal op den Rijksstraat weg naar Santpoort, waar het breede fietspad over gaat in een smal tegelpad; R.L. beteekent Rijnland, H.B. Hondsbosch; daar op de grens van Haarlem en Velsen is tevens de grens tusschen Rijnland en het gebied dat oudtijds schatplichtig was aan het Hoog heemraadschap van den Hondsbosch. Is dit laatste in .1920 ook opgegaan in het groote Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier, de grenspaal draagt nog zijn H.B. Zulk een paal ziet men eveneens aan het einde van een ander fietspad en wel op den Kennemerweg langs het buiten Wildhoef, waai' de gemeente Bloemendaal eindigt en Velsen begint. En wanneer we vóór 1935 de gastvrijheid van Duin en Kruidberg genoten en een nog niet verboden zeebad wilden nemen, was het weer Rijnland dat ons gebood niet buiten den steilen weg te gaan, hier als slag aangeduid, een naam in Rijnland elders ook bekend. Wanneer de grachten ruiken wordt er gemompeld dat Rijnland niet maalt te Spaarndam; wanneer binnenkort dit gemaal vernieuwd wordt en geruimen tijd buiten werking gesteld, zal die naam wel vaker op veler lippen liggen, al is het onbillijk een verwijt te maken aan Rijnland, dat naast de zorg voor een constant peil met het oog op de cultuur der velden, toch ook een open oog heeft voor de stedelijke belangen. Ik geloof niet te overdrijven, wanneer ik verklaar, dat zoolang Haarlem stadsrecht heeft, Rijnland in nauwe verbinding met onze stad heeft gestaan. Hoe rijk ons stadsarchief ook is aan bronnen voor de geschiedenis, men zou voor de geschiedenis van den waterstaat kwalijk hef niet minder rijke archief van Rijnland kunnen missenbeide archieven vullen elkaar allergelukkigst aan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 75