52 Sprak ik van grenspalen in het Noorden, geheel Spaamdam is één groote grenspaal, daar eindigt Rijnland, juist daar waar wellicht zijn eigen geboorte plaats zich bevindt. Uit de bemoeienis met den dijk door het Spaarne en de sluizen er in, is in de 13e eeuw waarschijnlijk dit machtige Hoogheemraadschap ont staan. Het is dan ook niet zonder reden geweest, dat Haarlem bij de jongste grenswijziging in 1927 geheel Spaarndam met de groote Rijnlandsche sluis binnen zijn grens heeft gekregen, terwijl voor dien tijd die sluis nog juist tot Spaarnwoude behoorde, gemeente Haarlemmerliede. Wie in het najaar langs de Brouwersvaart wandelt, ziet hier en daar een papier door Rijnland aangeslagen over het schoonmaken der slooten. De kloekhen van zoo juist waakt met scherp oog tegen nalatigheid, zooals op hun beurt de kiekens, de kleinere poldei's op bepaalde plaatsen hun bevelen aan de ingelanden aan doen plakken. Wie wel eens aan de Pijlslaan gewacht heeft voor een trein, heeft zich wellicht den tijd gekort met te lezen, wat het bestuur van den Veenpolder had te zeggen. En zoo vinden we rondom Haarlem telkens op wandeling of fietstocht zulke houten bordjes met aangeplakte vermaningen. Het is voor een lichaam dat een spoor, tram, weg of kanaal aan wil leggen, niet gemakkelijk, telkens weer met een ander waterschap te moeten onderhande len: een Delftsch hoogleeraar sprak in zijn inaugureeie redevoering dan ook van het gevaar van de groene tafel. Dictatoriaal aangelegde menschen zouden ze wel grootendeels willen opruimen en met het historisch gewordene willen breken. Inderdaad geschiedt dat af en toe: de oprichting van het bovengenoemde Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier is er

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 76